Manisa ili ziyaret yerleri
Sight seeing places of Manisa
  1. Tez No: 72599
  2. Yazar: BÜLENT TAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
İNGİLİZCE ABSTRAKT ( En fazla 250 sözcük ) : ( TÜBİTAK / TÜRDOK ' un Abstrakt Hazırlama Klavuzu Kullanınız.) Manisa ' daki ziyaret yerleri hakkında şimdiye kadar, ciddi bir çalışma yapılmamış olduğundan bu şekilde, bir araştırma yapma ihtiyacı hissettik. Çalışmamız iki yönden ele alınmıştır. Birinci yönü ziyaretgahlarda yatan şahsiyetlerin menkıbevi hayatları ve tarihi hayatlarım araştırmak, ikinci yönü de menkıbeleri ortaya koymak olmuştur. Tezimiz, iki bölümden oluşmaktadır. Manisa 'nın tarihi ve coğrafî durumunun anlatıldığı girişten sonra, birinci bölüm olarak“Edebiyatımızda Manisa”yer almaktadır. İkinci bölümde ise,“Manisa İli Ziyaret Yerleri”ele alınmıştır. Bu bölümde sırasıyla Milli, Tarihi, Manevi ziyaret yerleri bulunmaktadır. Manevi ziyaret yerleri çoğu fotoğrafla tespit edilmiş olup, tezin en sonunda“Fotoğraflar ”başlığı altında yer almıştır. Bu çalışmayla halk arasında söylenen ve bilinen menkıbelerin birgün ilgisizlik yüzünden unutulmasına mani olmak,maksadıyla yaptığımız çalışmanın bundan sonra yapılacak ilmi, ciddi çalışmalara temel teşkil edeceğini umuyoruz.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT ( En fazla 250 sözcük ) : ( TÜBİTAK / TÜRDÜK ' un Abstrakt Hazırlama Klavuzu Kullanınız.) Because there is no a serious study about sightseeing places in Manisa up- to now, we have needed to have done such a research related with this study. Our study has been dealt wiht two aspects. The first aspect is to research the historical and legeudarylives of those lying down in their Holy shrine and the second aspect is to reveal their legends. Our thesis has been formed in two parts. The introduction tells about the historical and geographical situations of Çanakkale the first part consists of Manisa in our literature, the second part is dealt wiht sightseeing places of Manisa. Tn this Part,National,Historical and moral (“spiritual ) places ?;dst respectively. Most of the spiritual placer, have been determi ned by pictures and took place under the title of ”photographs " at the end of the thesis. In this study, we aim to prevent the legends that are known and narrated among people to be forgetlen because of lack of interest some day and it is going to illuminate other scientific aud serious researches to be made in the future.