Çiftdilli Kürt ailelerde ebeveynlerin dil seçimi dinamikleri: Mardin örneği
Parents' language selection dynamics in bilingual Kurdish families: The Mardin case
- Tez No: 726047
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Sosyoloji, Linguistics, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dünyada egemen diller ile azınlık grupların dilleri arasında yaratılan bir hiyerarşi vardır. Azınlık grubundaki bireylerin bu hiyerarşiye karşı verdiği tepkiler, çokkültürlülük çalışmaları açısından önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'deki çiftdilli Kürt ailelerin egemen dile yönelmeleri ile anadiline sahip çıkmalarının altındaki sebeplere bakılacaktır. Anadilinden ödün vermek istemeyen ebeveynler çocuklarını yetiştirirken hangi etkenleri göz önüne alarak dil seçimini yaparlar? Bu araştırmanın genel yaklaşımı bu sorun çerçevesinde olacaktır. Bu bağlamda Mardin'de yaşayan Kürt ailelerin anadili ve egemen dil arasındaki dil seçimi dinamiklerine bakılarak azınlık gruplarındaki ebeveynlerin yapısal ve kurumsal sorunlara karşı verdiği tepkiler ve stratejiler incelenecektir
Özet (Çeviri)
There is a generated hierarchy between dominant languages and minority languages in the world. The reactions of individuals in the minority group to this hiearchy are important in terms of multiculturalism studies. In this study, it will be focused on the underlying reasons why the bilingual Kurdish families have tendency to choose the dominant language and/or why they protect the maternal language. What factors do parents who do not want to compromise their maternal language take into account in language choice while raising their children? The general approach of this research will be within the scope of this issue. In this context, the reactions and strategies of parents in minority groups against structural and institutional problems will be examined by investigating the dynamics of language choice between maternal and dominant languages of Kurdish families living in Mardin.