Hemodiyaliz uygulanan hastalarda öz-bakım gücü ve spiritüel bakım gereksinimlerinin değerlendirmesi
Evaluation of self-care ability and spiritual care needs in hemodialysis patients
  1. Tez No: 726084
  2. Yazar: EMİNE HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma hemodiyaliz uygulanan hastalarda öz-bakım gücü ve spiritüel bakım gereksinimlerinin değerlendirmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırma, İstanbul İlinde bulunan 4 diyaliz merkezinde 400 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Öz-Bakım Gücü Ölçeği ve Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's-t test, One-way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis-H test, Pearson ve Spearmen Korelasyon analizi kullanıldı. Hastaların yaş ortalaması 57,10±12,95 olup, %41,3'ünün kadın, %47,7'si ilköğretim mezunudur. %90'ına haftada 3 kez hemodiyaliz uygulaması yapıldığı görüldü. Hastaların Öz-Bakım Gücü Ölçeği toplam, İlaç Kullanımı, Diyet, Kendi Kendine İzlem, Hijyenik Bakım, Ruhsal Durum alt boyut puan ortalamaları sırayla, 28.54±6.44,8.21±2.41, 6.52±1.68, 3.87±1.86, 6.63±1.56, 3.32±1.74 olarak, Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği toplam, Anlam ve Umut, Önemseme ve Saygı alt boyut puan ortalamaları sırayla 68.16±16.88 ,39.26±11.02, 28.90±6.96 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the self-care ability and spiritual care needs in hemodialysis patients. This descriptive study was conducted with 400 patients hemodialysis in 4 dialysis centres in Istanbul. Patient Information Form, Self-Care Ability Scale and Spiritual Care Needs Scale were used to collect data. Descriptive statistics, Student's t-test, One-way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis-H test, Spearmen Correlation Analysis were used to evaluate the data. Patients' mean age was 57.10 ± 12.95 years, 41.3% of them were women and 47.7% were primary school graduates. 90% had received haemodialysis 3 times a week. Patients' mean scores from the Self-Care Ability Scale and from the sub-dimensions Use of Medicine, Diet, Self-Monitoring, Hygienic Care, Mental Status were 28.54 ± 6.44, 8.21 ± 2.41, 6.52 ± 1.68, 3.87 ± 1.86, 6.63 ± 1.56, 3.32 ± 1.74, respectively. Their mean scores from the Spiritual Care Needs Scale total and from the sub-dimensions of Meaning and Hope, Care and Respect were 68.16 ± 16.88, 39.26 ± 11.02, 28.90 ± 6.96, respectively.