Kronik böbrek yetmezliği tanılı bireylere verilen akran desteğinin hastalığa uyum ve öz bakım gücüne etkisi
The impact of peer support on disease adaptation and self- care capacity in individuals diagnosed with chronic kidney disease
  1. Tez No: 960172
  2. Yazar: SİNEM BAYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Böbrek yetmezliği, fizyolojik ve psikolojik fonksiyon bozukluklarının yanı sıra yaşam kalitesinin azalması ve yüksek oranda mortalite ile ilişkili bir sağlık sorunudur. Farklı tedavi seçenekleri klinik sonuçları iyileştirmekle birlikte tedavilerin yoğunluğu ve sıklığı hastaları zorlayıcı olabilmektedir. Akran desteği, kronik hastalığa sahip hastalarda sağlık ile ilgili sonuçların iyileştirilmesiyle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, hemodiyaliz tedavisi gören böbrek yetmezliği tanılı hastalarda akran desteği programlarının sağlık sonuçları üzerindeki etkilerini değerlendiren çok az çalışma mevcuttur. Bu noktadan hareket ile çalışma, hemodiyaliz tedavisine yeni başlayan kronik böbrek yetmezliği tanısı olan hastalara uygulanan akran desteğinin hastalığa uyum ve öz bakım gücüne etkisini belirlemek amacıyla ön test- son test kontrol gruplu girişimsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışma İstanbul'da bir Eğitim Araştırma Hastanesinin Nefroloji Kliniğinde 64 hasta ile Eylül 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın verileri Bireysel Özellikler Formu, Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği ve Kronik Hastalıklarda Öz Bakım Yönetimi Ölçeği ile toplandı. Girişim grubundaki hastalara hastanedeki yatış süresi boyunca yapılandırılmış akran desteği programı uygulanırken, kontrol grubundaki hastalar klinikte uygulanan rutin bakım sürecini izledi.
Özet (Çeviri)
Kidney failure constitutes a significant health issue characterized by physiological and psychological dysfunctions, reduced quality of life, and a notably high mortalite rate. Although various therapeutic options have been demonstrated to enhance clinical outcomes, the intensity and frequency of these interventions can impose substantial burdens on patients. Peer support has been associated with improvements in health outcomes among individuals with chronic diseases. In parallel with this, there exists evidence evaluating the impact of peer support on health indicators in patients diagnosed with chronic kidney failure. From this perspective, the present study was designed to determine the effect of peer support provided to patients newly initiated on hemodialysis on their disease adaptation and self- care agency. The study was conducted between September 2024 and April 2025 with 64 patients at the Nephrology Clinic of a Training and Research Hospital in İstanbul. Data were collected using the Personal Characteristics Form, the Compliance with Illness Scale, and the Self- Care Management Scale in Chronic Diseases. During hospitalization, patients in the intervention group received a structured peer support program, whereas those in the control group underwent the routine care process implemented in the clinic.