Kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği lisans düzeyi beceri öğretiminde sanal oyun simülasyonlarının etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of virtual game simulations in the teaching of women's HEALTH and diseases nursing undergraduate level skills
- Tez No: 726090
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ARSLAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Koronovirüs pandemisi döneminde uzaktan eğitime geçilerek klinik ortamlardan uzak kalınmış ve hemşirelik becerilerin öğrencilere kazandırılmasında zorluklar oluşmuştur. Bu çalışma, hemşirelik bölümü 3. Sınıf öğrencilerinin Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği dersinde prenatal, innatal ve postnatal dönemlerine ilişkin hemşirelik becerilerinin rutin uzaktan eğitimle öğretilmesinin yanı sıra sanal oyun simülasyonları ile desteklenerek kazandırılması, öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik memnuniyetlerini ve öğrenmede kendine güvenlerinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmış tek gruplu ön test- son test tasarımı olan deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Nisan 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında özel bir vakıf üniversitesindeki hemşirelik bölümü 3. Sınıf Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği dersini almakta olan ve araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 60 öğrenci oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
During the coronovirus pandemic period, distance education has been switched to, and clinical environments have been avoided and difficulties have arisen in acquiring nursing skills to students. This study was carried out with the aim of teaching the nursing skills related to prenatal, innatal and postnatal periods of nursing department 3rd year students with routine distance education, as well as supporting them with virtual game simulations, evaluating the satisfaction of students towards distance education and their self-confidence in learning. It is an experimental study with a group pretest-posttest design. The sample of the study consisted of 60 students who were taking the Nursing Department 3rd Class Women's Health and Diseases Nursing course at a private foundation university between April 2021 and June 2021 and met the criteria for inclusion in the research.