Hipertansiyon tanısı alan çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life in children with diagnosed hypertension
  1. Tez No: 726091
  2. Yazar: ASLI BERİVAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KAPLAN BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon, tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olup erişkin dönemde kronik böbrek hastalığı, kardiovasküler hastalık ve serebrovasküler hastalıklara sebep olabilmektedir. Son yıllarda erişkin dönemde önemli morbidite ve mortalite nedeni olan hipertansiyonun çocukluk çağında başladığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, primer hipertansiyon tanısı ile takip edilen çocuk hastaların yaşam kalitesini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Haziran-Aralık 2021 tarihinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefroloji polikliniğinde tanı konulan ve primer hipertansiyon tanısı ile izlenen 22 çocuk hasta grubunu; Genel Pediatri polikliniğine başvuran 31 sağlıklı gönüllü ve ebeveynleri de kontrol grubunu oluşturmuştur. Çocukluk çağında sağlıkla ilgili yaşam kalitesini ölçmek için, Varni ve arkadaşları tarafından 1999 yılında pediatrik yaşam kalitesi ölçeği PedsQL 4.0 düzenlenmiştir. Bu ölçek Türkçe olarak“Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği(ÇİYKÖ) ”adıyla çevrilen her yaşa özgü ayrı formları olan, kolayca uygulanan bir yaşam kalitesi ölçeğidir. Çalışmamızda olgular ve ebeveynleri ÇİYKÖ ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler, IBM® SPSS® 26 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya toplam 53 olgu ve ebeveyni katılmıştır. Bu katılımcıların 22 (%41,5)'si hasta ve 31 (%58,5)'i ise sağlıklı olgulardan oluşmaktadır. Tüm alt kategorilerde ve ölçek toplam puanında hasta grubun puanları, kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır. Kontrol ve hasta grubundaki olguların karşılaştırılmasında en yüksek puan farkı fiziksel sağlık toplam puanında elde edilmiş olup 15,2 puan fark saptanmıştır (p:0,0006). Sonuç: Hipertansiyon tanılı olgularda yaşam kalitesinin değerlendirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir ancak daha fazla katılımcının olduğu çalışmalar ile değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hypertension remains as an important health problem worldwide which can cause chronic kidney disease, cardiovascular and cerebrovascular diseases in adulthood. In recent years, it is found out that hypertension, which is an important morbidity and mortality cause in adulthood, starts in the childhood period. The aim of this study is to evaluate the life quality of pediatric patients followed up with the diagnosis of hypertension and the factors affecting it by utilizing the quality-of-life scale for children (QoL-C). Materials and Method: The patient group consists of the 22 children diagnosed and followed up with primary hypertension in the Pediatric Nephrology Unit of Ege University Medical Faculty between June and December in 2021, while the control group was 31 healthy and voluntary children and their parents consulting the General Pediatric Clinic. To evaluate the life quality related with health in childhood, Varni et al. suggested pediatric quality of life (PedsQL) measurement model 4.0 in 1999. This model translates into Turkish as "Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) and consists of forms appropriate to different age groups offering an easily adopted life quality scale. In this study, the cases and their parents are evaluated with ÇİYKÖ. For statistical analysis, IBM® SPSS® 26 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) programs are utilized. Results: 53 cases and their parents participated in the study. 22 of them (41.5%) were patients while 31 of them (58.5%) were healthy cases. In all subgroups and in the total score of the scale, the score of patients were lower compared to the control group. The highest point difference in the comparison of patient and control groups was detected in the total score of physical health with a difference of 15.2 points (p:0.0006). Conclusion: The evaluation of life quality in the cases with the diagnosis of hypertension is claimed to be important, however, it is required to be investigated in studies with higher number of participants.