Pandemi sürecinde yetişkin bireylerin COVID-19 korkusu, sağlıklı yaşam davranışları ile beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of adult individuals' fear of COVID-19, healthy living behaviors and nutritional knowledge levels during the pandemia period
- Tez No: 726099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL ERZURUM ALİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, pandemi sürecinde bireylerin COVID-19 korkusu, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Aralık 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında, 18-64 yaş aralığında olan 509 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri ve besin tüketim sıklıklarına ilişkin soruları içeren anket formu çevrim içi olarak uygulanmıştır. Bireylerin COVID-19 korku düzeyini belirlemek için COVID-19 Korkusu Ölçeği (CKÖ), beslenme bilgi düzeylerini belirlemek için Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi (YETBİD) Ölçeği ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemek için Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 30.83±10.40 yıldır. Bireylerin %58.7'si kadın, %41.3'ü erkektir. Bireylerin CKÖ puanları“16.97±6.17”; YETBİD ölçeği temel beslenme puanları“54.31±7.69”, besin tercihi puanları“37.05±6.29”ve SYBDÖ II toplam puanları“121.11±19.24”olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the fear of COVID-19, healthy lifestyle behaviors and nutritional knowledge levels of individuals during the pandemia period. The study was carried out with 509 individuals between the ages of 18-64 between December 2020 and April 2021. The questionnaire form, which includes questions about socio-demographic characteristics, health information, nutritional habits, anthropometric measurements and food consumption frequencies of individuals, was applied online. The COVID-19 Fear Scale (FCS) to determine the COVID-19 fear level of individuals, the Nutrition Knowledge Level for Adults Scale (NKLSA) to determine nutritional information, and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLSB II) to determine healthy lifestyle behaviors were used. The mean age of the individuals participating in the study was 30.83±10.40 years. 58.7% of individuals were women, 41.3% were men. It was found that FCS scores of individuals were“16.97±6.17”; basic nutrition scores were“54.31±7.69”, food preference scores were“37.05±6.29”of NKLSA and HLBS II total scores were“121.11±19.24”.