Farklı kalorili düşük glisemik indeksli diyetlerin pişirme kayıpları kullanılarak besin kompozisyonu ve protein kalite indeksinin teorik olarak hesaplanması
Theoretical calculation of the nutrient composition of different calorie low-glycemic index diets using retention factors and protein quality index
- Tez No: 726100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde batı tarzı beslenme alışkanlıkları giderek yaygınlaşmaktadır. Yüksek karbonhidrat ve yüksek yağ içeren bu tarz bir beslenme diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok hastalıkla yakından ilişkilidir. Başta diyabet olmak üzere bu hastalıkların tıbbi beslenme tedavisinde düşük glisemik indeksli diyetlerin olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amacı düşük glisemik indeksli diyetlerin protein kalitesi ile pişirme kayıpları kullanılarak kalan değerlerini hesaplamak ve sağlıklı beslenme açısından değerlendirmektir. Çalışmada sırasıyla; 1200, 1400, 1800 ve 2000 kalorilik düşük glisemik indeksli diyetlerin besin kompozisyonu Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilerde protein kalitesinin diyetlerde dengeli olduğu pişirme sonrası kalan değerlerde özellikle folat, vitamin B6 ve vitamin C değerlerinin günlük gereksinimi karşılama oranları düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, western-style eating habits are becoming more and more common. This type of diet, which includes high carbohydrates and high fat, is closely associated with many diseases such as diabetes and cardiovascular diseases. Positive effects of low glycemic index diets have been observed in the medical nutrition treatment of these diseases, especially diabetes. The aim of this study is to calculate the remaining values of low glycemic index diets by using protein quality and cooking losses and to evaluate them in terms of healthy nutrition. In the study, respectively; The nutrient composition of 1200, 1400, 1800 and 2000 calorie low glycemic index diets was studied using the National Food Composition Database. In the data obtained as a result of the study, it was found that the protein quality was balanced in the diets, and the ratio of meeting the daily requirement of folate, vitamin B6 and vitamin C values in the remaining values after cooking was low.