Klinik hemşirelerinin kalite algısı ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişki
Relationship between the quali̇ty perception of cli̇ni̇cal nurses and thei̇r nursi̇ng care
  1. Tez No: 726104
  2. Yazar: ESRA ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZEN BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, klinik hemşirelerinin kalite algısı ile karşılanamayan hemşirelik bakımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Düzce ilinde bulunan bir devlet hastanesi, bir özel hastane ve bir üniversite hastanesinde klinikte çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem yöntemi seçilmeyerek evrenin tamamına ulaşılması amaçlanmıştır (N:260). Nisan 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında Düzce ilinde bulunan üç hastanenin kliniklerinde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler örneklemi oluşturmuştur (n:182). Veri toplamada Sağlık Çalışanları Kalite Algı Ölçeği ve Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Gereksinimi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya katılan klinik hemşirelerinin kalite algı ölçeği puan ortalaması (70,36±12,71), alt boyutlarına göre Yönetim ve Liderlik alt boyutu (61,36±17,75), İnsan Kaynakları Kullanımı alt boyutu (60,53±16,13), Kalite Eğitimi alt boyutu (72,73±18,82), Ölçme ve Değerlendirme alt boyutu (64,34±14,25), Kurum Yararları alt boyutu (64,95±16,07), Çalışan Yararları alt boyutu (74,78±13,53) ve Hasta Yararları alt boyutu ise (71,70±14,05) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Gereksinimleri puanlarının ortalaması (1,67±0,66) ve Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Hizmetlerinin Nedenleri puanlarının ortalaması (1,68±0,74) olarak belirlenmiştir. Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Gereksinimleri puanları ile Sağlık Çalışanları Kalite Algı Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak düşük düzeyde negatif yönlü ilişki (p:0,000, r:-,269) bulunmaktadır. Karşılanamayan Hemşirelik Bakım Hizmetlerinin Nedenleri ile Yönetim ve Liderlik alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki (p:0,008, r:,196) bulunmaktadır. Hemşirelik hizmetleri yönetiminin en önemli amacı hastaların hemşirelik bakımının karşılanması ve bu bakımın kaliteli bir şekilde sunulmasıdır. Kaliteli hemşirelik bakımının sunulmasında hemşirelerin kalite algıları yönetici hemşireler tarafından değerlendirilmeli, karşılanamayan hemşirelik bakımları belirlenerek kalite eğitimleri ile desteklenmeli ve karşılanamayan hemşirelik bakım miktarının azaltılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to determine the relationship between the perception of quality of clinical nurses and nursing care that cannot be met dec. The universe of the research is composed of nurses working in a public hospital, a private hospital and a university hospital clinic located in Düzce province. In the research, it is aimed to reach the entire universe by not choosing a sampling method (N: 260). Dec April 2021-June 2021, a sample of nurses who worked in the clinics of three hospitals located in the province of Duzce and agreed to participate in the study was created (n: 182). In the data collection, the Health Workers Quality Perception Scale and the Unmet Nursing Care Requirement Scale were used. The perception of the quality of clinical nurses who participated in the study an average of points on the scale (70,36±12,71), according to the sub-dimensions of management and leadership sub-dimension (61,36±17,75), human resources, the use of lower size (60,53±16,13), quality education sub-size (72,73±18,82), measurement and evaluation sub-dimension (64,34±14,25), institution size, the lower the benefits (64,95±16,07), employee benefits sub-size (74,78±13,53) and the lower the benefits of patient size (71,70±14,05) is the conclusion reached. The mean score of Unmet Nursing Care Requirements was determined as (1,67±0,66) and the mean score of Reasons for Unmet Nursing Care Services was determined as (1,68±0,74). There is a statistically low negative relationship (p:0,000, r:-,269) between the scores of Nursing Care Requirements that cannot be met and the scores of the Health Dec Quality Perception Scale. Management and leadership nursing care services with the reasons of unmet statistically significant at a lower level there is a positive correlation (p:0,008, r:,196) between the size of the sub. The most important aim of the nursing services management is to meet the nursing care of the patients and to provide this care in a quality way. Nurses' perceptions of quality in providing quality nursing care, should be evaluated by nurse managers, unmet nursing care should be identified and supported with quality training and the amount of unmet nursing care should be reduced.