Ulusal basında 1978 Kahramanmaraş olaylarının sunumu
Presentation of 1978 Kahramanmaraş events in the national press
- Tez No: 726123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, 19 – 26 Aralık 1978 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen ve resmi kaynaklara“Kahramanmaraş Olayları”olarak geçen sürecin gazete haberlerini Teun A. Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma kapsamında 1978 yılında ulusal düzeyde yayın yapan ve birbirlerinden farklı yaklaşımda bulunan; Aydınlık, Cumhuriyet, Hergün, Hürriyet, Milliyet ve Tercüman gazeteleri örneklem olarak seçilmişlerdir. Temin edilen gazetelerin çeşitliliği ve temsilleri tezi daha anlaşılır kılacağı düşüncesiyle çalışmaya dahil edilmiştir. Seçilen gazetelerde incelenen haberler olayların yoğun olarak yer aldığı dönemi içeren 23-29 Aralık 1978 tarihleri arasını kapsamaktadır. İnceleme neticesinde dönemin ulusal düzeyde yayın yapan gazetelerinde Kahramanmaraş Olayları haberlerinin birbirinden farklı ideolojik çerçeve dahilinde kamuoyuna sunulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the newspaper reports of the process that took place in Kahramanmaraş on 19-26 December 1978 and referred to as the“Kahramanmaraş Events”in official sources were analyzed within the framework of Teun A. Van Dijk's critical discourse analysis. Within the scope of the study, Aydınlık, Cumhuriyet, Hergün, Hürriyet, Milliyet and Tercüman newspapers, broadcasting at the national level in 1978 and having a different approach from each other, were chosen as samples. The diversity and representations of the supplied newspapers are included in the study with the idea that it will make the main problem of the thesis more understandable. The news analyzed in the selected newspapers covers the period between 23-29 December 1978, which includes the period when the events took place intensely. As a result of the analysis, it was concluded that the news of the Kahramanmaraş Events in the national newspapers of the period were presented to the public within different ideological frameworks.