Somali Federal Cumhuriyeti'nin güvenlik örgütlenmesi ve politikalarına yönelik bir değerlendirme
An evaluation on the security organization and policies of the Federal Republic of Somalia
- Tez No: 700128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın konusu Somali'nin 1960'tan bugüne kadarki güvenlik örgütlenmesi ve politikalarının genel bir değerlendirmesidir. Bu araştırma konusu; son yıllarda Türkiye'nin de dahil olduğu Somali'nin güvenlik örgütlenmesi ve politikalarının literatürdeki genel bir değerlendirmesinin eksikliğini doldurmaya katkı sağlamak amacıyla seçilmiştir. Bu tezde nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi benimsenmiştir. 1991'de Somali Devleti'nin yıkılmasına neden olan kurumların başında güvenlik güçleri gelmektedir. Somali Cumhuriyeti 1960'ta bağımsızlığını kazandıktan sonra güvenlik güçlerini güçlendirme ihtiyacı hissetmiştir. Bu ihtiyaç Somali Demokratik Cumhuriyeti'nin komşu ülkelerin kontrolündeki Somalili nüfusun yoğun yaşadığı toprakları Somali'ye katmak istemesinden doğmuştur. Somali Cumhuriyeti'nin ilk 20 yılında o bölgeleri kurtarmak için politikalar uygulanmıştır. Daha sonra o politikadan vazgeçilmesi ordu içindeki bir grup askerin iktidara 1978'te darbe girişiminde bulunmasına neden olmuştur. Darbe girişiminin başarısız olması sonucuna bağlı olarak Somali'de yeni bir dönem başlamıştır. Bu yeni dönemde önce Siyad Barre iktidarının sert uygulamaları, daha sonra Siyad Barre'nin iktidarın güvenlik güçlerini ülke içindeki sorunları çözmek için kullanması Somali'nin iç savaşa girmesine neden olmuştur. 1977'ye kadar ülkenin dış savunması ile ilgilenen güvenlik güçleri bu tarihten sonra ülke içindeki siyası olaylara dahil olmaya başlamış ve yabancı devletler tarafından oluşturulan güvenlik güçlerinin farklı kademeleri ulusal savunma gerekliliklerini yerine getirirken bu devletlerin etkilerine maruz kalmıştır. Bu durumlar ülkede istikrarlı devlet olgusunu varlığına engel teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is a general assessment of Somalia's security organization and policies from 1960 to the present. This research subject is; It has been chosen to contribute to filling the lack of a general assessment of the security organization and policies of Somalia, including Turkey, in the literature in recent years. Content analysis, one of the qualitative research methods, was adopted in this thesis. Security forces are at the forefront of the institutions that caused the collapse of the Somali State in 1991. After the Somali Republic gained independence in 1960, it felt the need to strengthen its security forces. This need arose from the fact that the Somali Democratic Republic wanted to add to Somalia the territory controlled by neighboring countries, where the Somali population lives heavily. In the first twenty years of the Somali Republic, policies were implemented to liberate those regions. His subsequent abandonment of that policy led to a group of soldiers within the army attempting a coup d'état in 1978. As the coup attempt failed, a new era began in Somalia. During this new period, first the harsh practices of the Siyad Barre power, and then the use of the Siyad Barre power's security forces to solve problems within the country led to Somalia's civil war. Until 1977, the security forces involved in the external defense of the country began to participate in political events within the country after this date, and different levels of security forces created by foreign states were subjected to the effects of these states while meeting the national defense requirements. These situations have been an obstacle to the existence of a stable state phenomenon in the country.