COVİD-19 sürecinde hemşirelerin ücretlendirme politikalarının iş performansı üzerinde etkisi
Investigation of the effect of COVID-19 performance-based remuneration method on nursing job performance
  1. Tez No: 726135
  2. Yazar: ŞULE CİDDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCEL ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
COVİD-19 2019 yılının aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 11 mart 2020 de WHO tarafından küresel bir pandemi olarak ilan edilmiştir. Tüm dünyanın COVID-19 ile verdiği mücadelede hemşirelik mesleğinin en önde savaşması sonucunda getirdiği sorunlarda gündeme gelmiştir. Bu tez çalışmasında COVID-19 sürecinin sağlık çalışanlarına etkisi incelenmiş, hemşirelerin çalışma koşulları, motivasyon düzeyleri incelenmiş ve en büyük tartışma konusu olan COVID-19 sürecinde ücrete dayalı performans sisteminin çalışanların performansına katkı sağlayıp sağlamadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bütün ülkelerin COVID-19 salgını ile mücadele etmesi ve bu süreçte güncel bir konu olan performansa dayalı ücretlendirme sisteminin sağlık çalışanları tarafından eleştirilmesi bakımından oldukça önemli bir çalışmadır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, covid-19 sürecinde hemşirelerin ücretlendirme politikaları, bağımsız değişkenler ise cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışılan birim, meslekte bulunulan süre, kurumda çalışma süresi ve iş performansıdır. Bu araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan eğitim ve araştırma hastaneleri oluşturmaktadır. Söz konusu hastaneler arasından, random (küme) örnekleme yöntemi ile seçilen S.B.Ü İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. 311 hemşirenin tamamına ulaşılmıştır. Hemşireler, araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, bir anket formu ve iki tane ölçek kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS for Windows 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız grup t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla post-hoc testlerinden Gabriel ve Scheffe testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık düzey .05 olarak belirlenmiştir. Hemşirelerin performansa dayalı ücret sistemine yönelik algıları ile performans değerleme ölçeğinin bütün alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 emerged in December 2019 in Wuhan, China. It was declared a global pandemic by WHO on March 11, 2020. The problems brought by the nursing profession as a result of fighting at the forefront in the fight against COVID-19 all over the world have come to the fore.In this thesis study, the effect of the COVID-19 process on healthcare workers was examined, the working conditions and motivation levels of nurses were examined, and it was aimed to examine whether the wage-based performance system contributed to the performance of the employees in the COVID-19 process, which is the biggest discussion topic. It is a very important study in terms of the fight of all countries against the COVID-19 epidemic and the criticism of the performance-based remuneration system, which is a current issue in this process, by healthcare professionals. Relational screening model was used in this study. The dependent variable of the study is the remuneration policies of nurses during the covid-19 process, and the independent variables are gender, age, education level, unit of work, time in the profession, working time in the institution and job performance. The universe of this research consists of training and research hospitals in Istanbul. S.B.Ü Istanbul Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, which was selected by random (cluster) sampling method among the hospitals in question, constitutes the sample of the study. All 311 nurses were reached. Nurses voluntarily participated in the study. In the research, a personal information form, a questionnaire and two scales were used as data collection tools. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 statistical package program. Independent group t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and One Way Anova was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. After the Anova test, the Gabriel and Scheffe test, one of the post-hoc tests, was used to determine which group caused the difference. In this study, the level of significance was determined as .05. It was determined that there was a significant and positive relationship between nurses' perceptions of the performance-based wage system and all sub-dimensions of the performance appraisal scale.