COVİD 19 pandemi sürecinde hemşirelerin tanatofobi durumlarının belirlenmesi
Determining the tanatophobia status of nurses duringthe COVİD 19 pandemic process
- Tez No: 731718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
COVID 19 pandemi sürecinde hemşirelerin tanatofobi durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılan araştırma, Atatürk Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev alan hemşireler ile Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma örneklemini araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve araştırmanın yapıldığı tarihlerde izinli olmayan 260 hemşire oluşturdu. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Tanatofobi Ölçeği”kullanılarak toplandı. Hemşirelerin %20'sinin COVID 19 tanısı aldığı, %30.8'inin ailesinde COVID 19 tanısı alan bireyin olduğu, %96.2'sinin COVID 19 sürecinde koruyucu önlemler aldığı, %98.8'inin COVID 19'un yakınlarına bulaşmasından korktuğu, %84.2'sinin COVID 19'un kendisine bulaşmasından korktuğu, %60.8'inin COVID 19 sürecinde ölmekten korktuğu, %59.6'sının COVID 19 sürecinde uyku problemi yaşadığı, %76.9'unun COVID 19 döneminde baş etme stratejileri ile ilgili eğitim almadığı, %66.9'unun COVID 19 sürecinde çaresizlik, ümitsizlik, anksiyete yaşadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin Tanatofobi ölçek puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu, sürekli ve kalıcı olarak ölüm kaygısı ve korkusu yaşama durumlarının önemsenecek ölçüde olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The descriptive research, which was conducted to determine the tanatophobia status of nurses during the COVID 19 pandemic, was carried out with nurses working at Atatürk University Research and Application Hospital between October and December 2020. The research population consisted of 260 nurses who voluntarily accepted to participate in the research and were not on leave at the time of the research. Data were collected using the“Descriptive Information Form”and“The Thanatophobia Scale”. 20% of the nurses were diagnosed with COVID 19, 30.8% had a family history of COVID 19, 96.2% took protective measures during the COVID 19 pandemic, 98.8% feared the transmission of COVID 19 to their relatives, 84.2% 19 were afraid of getting infected with COVID 19, 60.8% were afraid of dying during the COVID 19 pandemic, 59.6% had sleep problems during the COVID 19 process, 76.9% did not receive training on coping strategies during the COVID 19 period, 66.9% were experienced helplessness, hopelessness, anxiety during the COVID 19 period. It was concluded that the mean score of the Thanatophobia scale of the nurses was at a moderate level, and that the state of constantly and permanently experiencing death anxiety and fear was significant.