COVİD-19 sürecinde hemşirelerin manevi bakım algılarının ve yeterliliklerinin incelenmesi
Examining the spiritual care perceptions and competencies of nurses in the COVİD-19 process
  1. Tez No: 765643
  2. Yazar: EBRU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, COVİD-19 sürecinde hemşirelerin manevi bakım algılarının ve yeterliliklerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişkisel tipteki araştırma; Eylül 2021-Mart 2022 tarihleri arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; Eylül 2021-Mart 2022 tarihleri arasında İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COVİD ünitelerinde çalışan 418 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini; belirtilen evren içerisinden basit rastgele örnekleme tekniği ile seçilen, araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uygun olan, COVİD servislerinde ve yoğun bakımlarında çalışan 305 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; hemşirelerin sosyodemografik özelliklerine ilişkin form (“Hemşire Tanıtım Formu”),“Manevi Destek Algısı Ölçeği”ve“Manevi Bakım Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS (Statistical PackageFor Social Sciences for Windows, Release ver. 20.0) paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis study is a descriptive and relational type of research in which the spiritual care perceptions and competencies of nurses in the COVİD-19 process will be examined. Material-Method: The research was carried out at İzmir Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital between September 2021 and March 2022. The population of the study consisted of 418 nurses working in the COVİD units at İzmir Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital between September 2021 and March 2022. The sample of the research will consist of approximately 305 nurses who are selected from the specified population by simple random sampling technique, who meet the inclusion criteria and who work in COVİD services and intensive care units. As a data collection tool; the form regarding the sociodemographic characteristics of the nurses ( Nurse İntroduction Form), the Perception of Spiritual Support Scale and Spiritual Care Competence Scale were used. IBM SPSS (Statistical Package for Social Science for Windows, Release, ver 20.0) package program was used in the statistical analysis of the data.