Spor yöneticilerinin algılanan liderlik stilleri ile iş doyumları arasındaki ilişki
The relationship between sport managers' perceived leadership styles and job satisfaction
  1. Tez No: 747230
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞTİMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada spor işletmelerinde görev yapan yöneticilerin, çalışanlar tarafından algılanan liderlik stillerinin, çalışanların iş doyum düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırması ve çalışanların çalıştıkları kurumdaki yöneticilerin liderlik stillerine bağlı olarak iş doyumu düzeylerinin çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, maddi durum, yönetici ile birlikte çalışma süresi, yöneticinin eğitim durumu) göre de incelenmesi, söz konusu durumun ortaya konması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul İlinde kamu adına spor hizmeti veren işletmeler örneklemini ise, bu işletmelerde çalışan 170'ni kadın 473'nü erkek olmak üzere toplam (n=643) gönüllü bireylerden oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak“Kişisel bilgi formu, Liderlik Davranışı Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programından yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde; katılımcıların demografik özelikleri ile ilgili frekans analizleri yapılarak, yüzdesel değerler ile açıklanmıştır. Ölçeklerin alt boyutlarının normal dağılım gösterip göstermediğini test etmek amacı ile Kolmogrov-Smirnov testi yapılmıştır. Analizler sonucunda normal dağılım olduğu görülmektedir ve demografik değişkenler içerisinde ikili gruplara göre mevcut değişkenlerin karşılaştırılmasında Independent Sample T Test, ikiden fazla gruba göre karşılaştırmada One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Çalışmamızda Spor yöneticilerinin yönetim tarzları ile çalışanların iş doyumu arasındaki ilişkiyi ölçmek amacı ile Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki tecrübe, maddi durum, yönetici ile birlikte çalışma süresi, yöneticinin eğitim durumu değişkenlerine göre yöneticilerin liderlik davranışları arasında anlamlı bir fark bulunamazken, çalışanların iş doyumu ve alt boyutlarından aldıkları puan ortalamaları incelendiğinde ise, cinsiyette dışsal, yaşta içsel, eğitim durumunda ,içsel ve dışsal, maddi durumda içsel ve dışsal, yöneticinin eğitim durumuna göre iş doyumu içsel ve dışsal alt boyutlarda anlamlı faklılıklar görülürken, mesleki tecrübe ve yönetici ile birlikte çalışma süresi durumlarında iş doyumu içsel ve dışsal alt boyutlarda anlamlı bir fak görülmemiştir. Sonuç olarak; yöneticilerin yönetim tarzları ile çalışanların iş doyumları arasında pozitif ve negatif yönde anlamlı bir ilişkilerin olduğu tespit edilirken, Söz konusu değişkenlerin bir diğerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of leadership styles of managers in sports businesses as perceived by employees on job satisfaction of employees, and to analyze the relationship between job satisfaction levels of employees and leadership styles of the managers at workplace with some variables (sex, age, educational status, professional experience, financial status, duration of working together with a manager, and educational status of the manager). To this end, relational screening model, among other qualitative research methods, was employed in the study. A total of 643 volunteers (n=643) consisting of 170 female and 473 male volunteers working in providing sports services for public in İstanbul province were included in the study.“Personal information form, Leadership Behaviour Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale”were used for data collection within the scope of the study. SPSS 25.0 software was used for the analysis of data obtained in the research. Frequency analysis demographic characteristics of participants was carried out for resolution of the data set, and the results were expressed in percentages. Kolmogrov-Smirnov test was carried out to test normal distribution of subsets of scales. A normal distribution was found in the analysis. Independent Sample T Test was used for comparison of the current variables for pairs of groups within demographic variables, and One Way ANOVE test was used for comparison of more than two groups. Pearson correlation analysis was carried out to measure the correlation between management styles of sports managers and job satisfaction of employees in our study. No significant difference was found in leadership behaviours of managers according to the variables of sex, age, educational status, professional experience and financial status of the participant as well as duration of working with the same manager and educational status of the manager, while the means scores of employees for the job satisfaction and subsets showed significant differences in external in sex, internal in age, internal and external in educational status, internal and external in financial status, internal and external in educational status of the manager subsets of job satisfaction, and no significant difference in internal and external subsets of job satisfaction according to professional experience and duration of working with the same manager. As a conclusion; it was concluded that significant positive and negative relations were found between management styles of managers and job satisfaction levels of their employees, and the variables affected each other.