Adli bilimlerde ICP-MS yöntemiyle Lucilia sericata larvalarında ateşli silah atış artığı araştırılması
- Tez No: 726183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Adli Entomoloji ve son zamanlarda Adli Entomotoksikoloji, uluslararası bilinen ve kabul görmüş yöntemleri olan bilim alanlarıdır. Eklembacaklılar yardımıyla ölüm sonrası zaman tahmini (ÖSZT) yapılabilir. Ölüm yerinin bulunması coğrafik ve iklimsel vb. özelliklerden yararlanılarak tespit edilebilir. Ölüm nedeninin belirlenmesinde, toksik veya uyuşturucu maddelere maruziyet tespiti gibi konularda katkı sağlayabilir. Yayınlanan birçok çalışmada böcekler sayesinde, dekompoze olmakta olan ya da olmuş cesetlerden malathion, parathion gibi organik fosfatlar ile zehirlenmeleri, arsenik, siyanür, cıva, talyum, kadmiyum gibi toksik madde zehirlenmeleri ve eroin, kokain, metamfetamin, morfin, trisiklik antidepresanlar, benzodiazepinler ve barbitüratlar gibi uyuşturucu-uyarıcı maddeler tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan birkaç çalışmada ateşli silah atış artığı da tespit edilebildiği ortaya konmuştur. Dünya genelinde en büyük güvenlik sorunlarından aynı zamanda önemli oranlarda ölüm sebeplerinden biri ateşli silahlardır. Bu tez çalışmasında biyolojik ve/veya fiziksel delil eksikliğinde, ateşli silah atış artıklarının yoğunluk farkının tespit edilebilirliğinden yararlanılabilirliğini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Dünya çapında yaygın olarak gözlenen ve adli anlamda önemli bir tür olan Lucilia sericata türü kullanılmıştır. Deneyin gerçekçiliği arttırmak amacı ile herhangi bir işlem görmemiş dana eti tercih edilmiştir. Her bir dana etine 30 cm eşit uzaklıktan, kapalı atış poligonunda farklı sayılarda (1, 2, 3) atışlar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda antimon (Sb), baryum (Ba) ve kurşun (Pb) 10 larva (~0,5 g) ve 20 larva (~0,9-1 g) ile hazırlanan numunelerde atış yapılmamış kontrol örneği ile atış yapılmış etler arasında anlamlı veriler elde edilmiştir. Ateşli silah atış artığı (ASAA), Lucilia sericata larvalarının analizi ile bütün atışlı numuneler ile blank numuneler karşılaştırıldığında tespit edilebilir olarak kaydedilmiştir. Bunun yanında 1-2 atışlı et ve 1- 3 atışlı et ile beslenen larvalardan atış artığı yoğunlukları farkı arasında anlamlı veriler toplanmıştır. Fakat 2-3 atışlı et ile beslenen larvalarda Pb' da anlamlı sonuçlar elde edilirken Sb ve Ba istatistiksel olarak anlamlı veriler elde edilememiştir. Bu üç element birlikte tespit edilemediği için 2 ve 3 atışlı etler arasındaki atış artığı yoğunluk farklı tespit edilememiştir şeklinde yorumlanmıştır. Ayrıca yapılan bu çalışma sonucunda ateşli silah atış artıklarının Lucila sericata'nın larval gelişimininde boy ve ağırlık açısından bir farklılık yaratmadığı, toksik bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Entomology which consists of the words entomo and logos studies the insects and forensic entomology is a branch of science that gives information about unexpected sudden deaths, ante-mortem traumas by using insects found on the cadavers. Depending on the condition of the body, forensic entomology studies the methods of using arthropods as an evidence for determining the place, cause and time of death. Insects approach to corpse in certain order for in accordance with their feeding routine and the decay stages of the corpse. Toxicology means science of poison with the words toxico and logos. It is a science used in the detection of various toxic substances like drugs. Entomotoxicology is a field of study for analyzing the toxic materials by using insects feeding from the corpse. For the cases where the conventional toxicological methods cannot be used, it is possible to detect toxic or narcotic substances from the corpse with the help of the insects both qualitatively and quantitavely. It can be quantitatively identified by entomotoxyology when the amounts of toxic substances accumulated in the larvae exceed the elimination rate. In addition to that, entomotoxyology studies the effects of drugs and toxins on the development stages of the insects. This study aims to investigate the gunshot residue in Lucilia sericata (Meigen) (Calliphoridae) larvae from veal that shot by one, two and three times by using Iductively Coupled Plasma - Mass Spectrometry (ICP-MS) method. The presence and the amount of barium (Ba), antimony (Sb), lead (Pb) in the larvae detected and the effects of these substances on the development of larvae is examined. According to our results, concentration of the gunshot residue of one-two times shot and one-three times shot veals are statistically different from each other. In addition to that, the concentration of Pb from larvae feed from two-three times shot veal was statistically different; however, there was no difference between the concentrations of Sb and Ba. Lastly, developments of the larvae (in terms of height and weight) feed from gunshot residue were not differed greatly and no toxic effects were found.