Third-wave feminist reading of Kate Chopin's The Awakening and D. H. Lawrence's Sons and Lovers
Üçüncü dalga feminist Kate Chopin'in Uyanışı ve D. H. Lawrence'ın Oğulları ve Aşıklarının okuması
- Tez No: 726182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİLA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez Chopin'in Uyanış (1899) ve Lawrence'ın Oğulları ve Aşıkları (1913) adlı yapıtlarını üçüncü dalga feminist bakış açısına göre incelemektedir. Her iki yazar da baskı, özgürleşme, cinsiyet ayrımcılığı, eril bakış gibi çoklu kavramları romanlarındaki karakterler üzerinden dile getirir. Bu unsurlar, dünya çapındaki feministler için hala önemli kabul ediliyor. Yazarlar, kadınların eşitliğe ulaşmasına yardımcı olacağına inandıklarını aktarmaya çalışırlar. İki yazar arasında vizyon ve araçlar açısından bazı farklılıklar olmasına rağmen, kadın haklarıyla ilgili birçok temayı paylaşıyorlar. Her ikisi de cinsiyet farklılıklarını ortadan kaldırmaya, baskıya karşı durmaya ve böylece toplumu mükemmel ve düzenli hale getirmeye çalışıyor. Tez üç bölüme ayrılmıştır: birincisi feminizm kavramı ve tarihi ile ilgilidir. İkinci ve üçüncü bölümlerde iki romandaki olaylar ve karakterler feminist bir bakış açısıyla incelenmiştir. Lawrence ve Chopin, baskı, şiddet ve kötü muamele nedeniyle kadınların bu toplumdaki zayıf unsur olduğunu iletmek istediler. Chopin ve Lawrence, araştırmacının satır aralarını okumaya çalıştığı farklı feminist duyguların gösterilmesine katkıda bulundu. Tez, yazarların konuları ve olaylar dizisini sunarken kasıtlı kaos yöntemini kullandıkları sonucuna varmıştır; bu, okuyucuya, üçüncü dalga feminizmin yaptığı gibi, romanlarındaki karakterlerin davranışlarını analiz etmek için serbest bir alan vermektir. bireysellik, seçim özgürlüğü ve çoğulculuk tarzına bağlıdır. Chopin ve Lawrence'ın romanlarını üçüncü dalga feminizme göre okumak, bu dalganın aktivistleri tarafından benimsenen kapsamlı vizyondan kaynaklanmaktadır; bu, kadınların kendi hikayelerini ve tarihlerini, bu kavramlar ve hikayeler ne olursa olsun, inandıkları gibi dünyaya aktarmaları gerektiğidir. çoğulculuk ve kadınların çeşitli deneyimleri. Bu başlıklar üzerinden iki roman teorik olarak analiz edilecek ve bu da iki romandaki karakterlerin olay ve davranışlarını üçüncü dalga feminizmin savunduğu kavramlarla ilişkilendirmeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Chopin's The Awakening (1899) and Lawrence's Sons and Lovers (1913) according to the third-wave feminist perspective. Both writers express multiple concepts such as oppression, liberation, gender discrimination, and the masculine view through the characters of their novels. These elements are still considered significant for feminists around the world. The writers try to convey what they believe will help women reach equality. Despite some differences between the two writers regarding the visions and means, they share many themes related to women's rights. Both are trying to abolish gender differences, stand against oppression, and thus make society perfect and orderly. The thesis is divided into three chapters: the first one deals with the concept of feminism and its history. The second and third chapters studied the events and characters in the two novels according to a feminist perspective. Lawrence and Chopin wanted to convey that women are the weak element in this society due to oppression, violence, and poor treatment. Chopin and Lawrence contributed to showing different feminist feelings through which the researcher tries to read between the lines. The thesis concluded that the writers had used the method of deliberate chaos in presenting the topics and the sequence of events, which is to give the reader a free space to analyze the behavior of the characters within their novels, just as third-wave feminism does, which depends on the style of individualism, freedom of choice, and pluralism. Reading Chopin and Lawrence's novels according to the third-wave feminism is due to the comprehensive vision adopted by the activists of this wave, which is that women must convey their stories and history to the world, whatever those concepts and stories are, as they believe in pluralism and the diverse experiences of women. Through these topics, the two novels will be analyzed theoretically, which relates the events and behaviors of the characters of the two novels with the concepts advocated by third-wave feminism.