İslâm hukuku ve günümüz hukukunda erkeğin mâli yükümlülüklerinin aile içi şiddetle ilişkisi
The relationship of man's financial obligations and domestic violence in Islamic law and contemporary law
- Tez No: 726192
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, insanoğlunun cennette başlayıp dünyada devam eden hayat yolculuğunun en önemli kesiti olan aile hayatında, erkeğin mâli yükümlülüklerinin aile içi şiddetle ilişkisi araştırılmıştır. Aile kurumunu tüm aşamalarında etkileyen birçok faktör mevcuttur. Dini değerler, örf ve âdetler, sosyal çevre, uygulanan yasalar, eğitim durumu ve ekonomik şartlar bu faktörlerden bazılarıdır. Aileyi etkileyen bu etmenler aileye olumlu katkılar sunsa da zaman zaman aile içi şiddete de neden olmaktadır. Aile içi şiddet üzerine yapılan çalışmalar“Aile içi şiddet”,“Eşler arası şiddet”,“Ailede çocuklara yönelik şiddet”,“Kadına karşı şiddet”ve“Kadın cinayetleri”gibi farklı başlıklarda ele alınmaktadır. Ekonomik hayata dair yaşanan sıkıntıların aile içi şiddete etkilerini araştırdığımız çalışmamız bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve problem durumu ile ilgili bilgi verilmektedir. Birinci bölümde genel hatları ile ailenin tanımı, önemi ve türlerine yer verilmektedir. Bu bağlamda Kur'ân-ı Kerîm'de ve Hz. Peygamber (s.a.v.)'in hayatında aileye dair hükümlerde ele alınmıştır. Ayrıca şiddetin tanımı, türleri ve nedenleri ile birlikte şiddet olaylarına İslâm hukukunun bakışı ve güncel hukuk sistemindeki karşılıkları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise İslâm hukukunda evlilikle beraber başlayan erkeğin mâli sorumluluklarının tanımı, delilleri, miktarı, çeşitleri ve şiddete etkileri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise aile içi şiddete sebep olabilecek davranışların önüne geçebilmek adına bireylerin ve kanun koyucunun alması gereken tedbirler İslâm hukuku açısından değerlendirilmiş ve birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between men's financial obligations and domestic violence in family life, which is the most important part of the life journey of human beings that begins in heaven and continues on earth, has been investigated. There are many factors that affect the family institution at all stages. Religious values, customs, social environment, applied laws, educational status and economic conditions are some of these factors. Although these factors that affect the family make positive contributions to the family, they also cause domestic violence from time to time. Studies examining domestic violence are discussed under different headings such as“domestic violence”,“violence between spouses”,“violence against children in the family”,“violence against women”and“femicide”. Our study, in which we investigated the effects of economic problems on domestic violence, consists of an introduction and two parts. In the introduction part of the study, information about the purpose, importance, method and problem situation of the research is given. In the first chapter, the definition of family, its importance and types are given. Besides, in the Quran and In the life of the Hz.Prophet, there are provisions about the family. In addition, the definition of violence, its types and causes, together with the view of the Islamic law to violent events and their responses in the current legal system are discussed. In the second part, the definition of the financial responsibilities of men, which started with marriage in Islamic law, their evidence, amount, types and effects on violence are discussed. In the conclusion part, the measures that individuals and the legislator should take in order to prevent behaviors that may cause domestic violence are evaluated in terms of Islamic law and some suggestions are discussed.