İslâm aile hukukunda kadının evliliğini sonlandırma yetkisi
Authority of a woman to terminate her marriage in Islamic family law
- Tez No: 818944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslâm fıtrat dinidir ve bu din, insan için en kolay ve ölçülü olanı sunmuştur. Zira Allah (c.c.) her şeyi bir denge üzere yaratmıştır. Allah'ın her hükmünde büyük ve çeşitli hikmetler vardır. İslâm hukuku da Kur'ân ve Sünnet'in temsil ettiği ilahî iradeye dayalı ve insanın hem maddî hem de manevî yönlerini ele alarak bütünlük arzeden bir hukuk düzenidir. Nitekim İslâm hukukçuları İslam hukukunu, "fıkıh içinde yalnızca karşılıklı hak ve vecibe ilişkisi kuran davranışları düzenleyen, emredici ve tecvîz edici (sebest bırakıcı) kurallar bütünü״ olarak tarif etmişlerdir. İslâm hukukunun bir diğer özelliği de etkin bir yapıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla tezimizin konusu olan kadının evliliğini sona erdirme hakkının İslâm aile hukukuna göre hak ve yetkilerinin neler olduğu ve günümüzde kadının bu hak ve yetkilerini nasıl kullanabileceği konusu değerlendirilmiştir. Ayrıca İslâm hukukuna göre kadının boşanma konusunda atıl kaldığı ve durumunun erkeğin iki dudağının arasında olduğu gibi ilimden ve hukuktan yoksun söylemlere karşı tezimizde İslâm aile hukukunda kadınının evliliğini sona erdirme hakkının Kur'ân ve Sünnet merkezli olarak, dört mezhep imamının görüşleri, Osmanlı Devleti'nin Tanzimat döneminde, 1917 tarihli Hukuk-ı Aile Kararnâmesi (HAK) çalışması ile kadınların evlenme ve boşanma hususunda haklarını devlet kontrolü altına alınarak gün yüzüne çıkarma çabaları ve günümüz Medenî hukukun işleyişi ile İslâm aile hukuku arasında kesişen ya da benzeyen uygulamalarda kısaca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Islam is thereligion of disposition andthis religion offered the easiest and most moderate for human beings. There is great and various wisdom in every decree of Allah. Because Allah has created everything in abalance. There are great and various wisdom in every decree of Allah. Islamic law is also a legal order based on the divine will represented by the Qur'an and Sunnah and presenting an integrity by considering both the material and spiritual aspects of man. As a matterof fact, Islamic Jurists have defined İslamic law as "the body of rules that regulate only the behaviors that establish a relationship of mutual rights and obligations in fiqh, and that are commanding and approvaling (releasing)״. Another feature of Islamic law is that it has an effective structure. Therefore, the subject of our thesisi, the rights and authorities of the woman's right to terminate her marriage, according to Islamic family law, and huw women can use these rights and powers today have been evaluated. In addition, in our thesiss, against the discourses that lack knowledge and law, such as that according to Islamic law, women are idle in divorce and her situation is between the two lips of the man, in our thesis, the right of women to terminate their marriage in Islamic family law, based on the Qur'an and Sunnah, the opinions of four sect imams, the views of the Ottoman Empire's Tanzimat During the period, the efforts to bring women's rights to marriage and divorce under the control of the state with the study of the Law of Family Decree dated 1917 and the intersecting or similiar practices between the functioning of today's Civil law and İslamic family law were briefly examined.