Tüketicilerin 'Getir' online sipariş uygulamasını kabul ve kullanımı üzerine bir araştırma
Research on consumer using and accepting 'Getir' online application
- Tez No: 726193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı ve baş döndürücü gelişmeler ve gerek sosyal medya platformlarının gerekse de çevrimiçi alışveriş uygulamalarının gün geçtikçe artması, insanların yaşam tarzlarında büyük çaplı değişimlere sebep olmuştur. İnsanlar, iletişim kurmak, bilgi edinmek, eğlenmek, alışveriş yapmak gibi faaliyetlerinin büyük bir kısmını internet ve sosyal medya araçları üzerinden gerçekleştirmektedirler. Tüketicilerin online bir başka ifade ile çevrimiçi alışverişe karşı tutum ve davranışları birçok etkene göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan çevrimiçi sipariş uygulamalarından olan“Getir”uygulamasını kabul ve kullanım düzeylerini incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını en az bir kez çevrimiçi sipariş uygulamasını kullanmış olan tüketici grubu oluşturmaktadır. Araştırmaya 386 tüketici tüm dünyanın ve Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu Covid-19 pandemisi süreci göz önünde bulundurularak“Google Form”üzerinden hazırlanmış çevrimiçi ankete vermiş oldukları cevaplar ile katılım sağlamışlardır. Araştırma modeli Teknoloji Kabul Modeline dayanmaktadır ve anket uygulaması buna paralel olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“demografik bilgi formu”ve Türkçeye çevrilmiş olan“Teknoloji Kabul ve Kullanım”ölçeği formundan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistiki analizler, güvenilirlik ve geçerlik testleri ve faktör analizi uygulanan modelimizi oluşturan değişkenler arasındaki ilişki regresyon analizi ile test edilmiştir. Analizler sonucunda, anından teslim çevrimiçi sipariş uygulamalarından“Getir”uygulamasının kullanan tüketicilerin, Algılanan Kullanım Kolaylığı ve Fayda, Algılanan Risk ve Algılanan Zevk düzeylerinin Memnuniyetleri üzerinde etkisi oluğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca tüketicilerin Memnuniyet düzeylerinin de uygulamayı Kullanma Niyetleri üzerinde etkisinin olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Todays developing in communication technology and in social media online shopping applications increasing causes to changing people's lifestyle. Humans communicate, enjoy, get knowledge shop by using internet and using social media. Consumer's thoughts and attitude towards to online shopping vary from many reasons. The aim of this research is examining Getir application's using which is the most popular in our country by considering the consumer's thoughts and attitudes. The participants of this research is the one who use the online shop applications at least one time 386 consumers participate this research online by using Google Forms because of (Covid 19). Research model is based on technology acceptance model. Research applications is consist of demographics information from and technology acceptance and using which is translated to Turkish. Research data is analysed with SPSS program. And this data was tested with complement statistical analysis, reliability testing and validity testing. In the result of analysis, the Getir shop consumer pleasure and satisfaction is affected by the application's easiness and usefulness. And it is clear that their pleasure in using application affects their usage.