Yaratıcı yıkım: Aghion-Howitt modelinde Schumpeter büyüme
Creative destruction: In Aghion-Howitt model Schumpeter growth
  1. Tez No: 726197
  2. Yazar: YASİN TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kurumsal iktisadın gelişimi ile birlikte kurumlar ve toplumun temelini oluşturan bireylerin etkileşimi, değişim ve gelişimin belirleyicisi olmuştur.Zaman içerisinde bu değişim yeninin eskiyi yıkması ile gelişim göstermiştir.Bu gelişim yaratıcı yıkım kavramının temelini oluşturmakta ve farklı dinamiklerden etkilenmektedir.Özellikle bazı ülkelerin neden fakir bazılarının da neden zengin olduğunun açıklanmasında kurumsal yapıları önemli bir ayrımdır.Her iki kurumsal iktisat bakış açısı da kurumların yapısının toplumu etkilediği ve bu etki ile girişimcilerin inovasyonlarını yaratmasında temel belirleyici olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda yaratıcı yıkım temelli çalışmada kurumların yapısı incelenerek ülkeler arasındaki gelir farklılıkları panel veri analizi ile incelenmiştir.Çalışmada kişi başına GSYİH verisi büyüme değişkeni olarak belirlenmiş; mülkiyet hakları endeksi, teknoloji sınır uzaklığı ve ekonomik özgürlük endeksinin büyüme üzerindeki etkisi 10 ülke ile 2007-2017 yıllarında panel GLS yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the development of institutional economics, the interaction of individuals and institutions and the society has been the determinant of change and development. Over time, this change has evolved with the destruction of the old. This development forms the basis of the concept of creative destruction and is influenced by different dynamics. Institutional structures are an important distinction in explaining why some countries are poor and others rich. Both institutional economics perspectives are thought to affect the society of the institutions, and with this effect, it is the main determinant in creating the innovation of entrepreneurs. In this context, in the study of creative destruction, the structure of institutions was examined and the differences in income between countries were analyzed by panel data analysis. In the study, per capita GDP data was determined as a growth variable; The effects of property rights index, technology border distance and economic freedom index on growth were analyzed with 10 countries using the panel GLS method in 2007-2017.