Dördüncü sanayi devrimi ve Türkiye
Fourth industrial revolution and Turkey
- Tez No: 726198
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tezin amacı, Dördüncü Sanayi Devriminin öncelikle içerdiği yeni üretim tekniklerini anlamaya ve bu yeni üretim modelinin iktisadi anlamda şimdi ve gelecekte yaratacağı etkileri, faydaları ve riskleri değerlendirebilecek bir zihinsel altyapı ve farkındalık oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle tarihsel süreç içerisinde vuku bulan sanayi devrimlerinin ekonomik anlamda getirdiği yeni üretim düzeni ve bu düzen içerisinde katma değer oluşturma sürecinde ön plana çıkan modeller ve çalışmaların neler olduğu incelenmiştir. Özellikle Dördüncü Sanayi Devriminin ekonomik yapılanma ve üretim modelinde yarattığı değişimlerin dayandığı bileşenler ayrıntılı olarak işlenmiştir. Söz konusu sanayi devriminin getirdiği yeni ekonomik, toplumsal ve kültürel düzende olası değişimler ve bu değişimlerin yönetilebilirliği de ortaya konmaya çalışılmıştır. Oluşan bu yeni ekonomik düzen ve üretim paradigması karşısında Türkiye'nin pozisyonu irdelenmiştir. Ülkemizin, bu sanayi devriminin getirmiş olduğu yeni rekabet ortamına uyum kapasitesinin tespiti için çeşitli ekonomik ve sosyal verilerden faydalanılmıştır. Özellikle Türkiye'nin tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin dijitalleşmesi ve dünya ekonomisi ile rekabet edebilecek kapasitesi çeşitli ülkelerle kıyaslanarak durum tespiti yapılmıştır. Şu anda Türkiye'nin bu yarışta istenen noktada olmadığı değerlendirilmiş ve tezin son bölümünde ülke için bir çeşitli politikalar önerilmiştir. Türkiye'nin yeni rekabet ortamında kendine yer bulması için üretim faktörleri kullanımında, yoğunluğunda ve yeniden reorganizasyonunda yapması gerekenlerden bahsedilmiştir. Dijital ekonomik modele uyum sürecinde bir taraftan emeğin kalitesinin iyileştirilmesi için uzun vadeli eğitim politikaları ve mevcut işgücünün eğitimi için yapılması gerekenler, diğer taraftan üretim araçlarının (sermayenin) uyumu için kamu ve özel kesimin hassasiyetle çalışması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, understanding new production techniques that the Fourth Industrial Revolution primarily includes,and forming both a mental substructre and raising awareness which will be able to evaluate the risks,the benefits and the effects of this new production model that will create economically both now and in the future.In accordance with this purpose , it has been examined that firstly new production order that industrial revolutions ,which took place in the historical process,brought economically and what the featured models and the studies during this process of creating added value in this order are. Especially ,components that based on which the changes created by the Fourth Industrial Revolution on the economic structuring and the production model, are handled in details. Possible changes in the new economic,social and cultural order brought by industrial revolution in question and the manageability of these changes have been tried to reveal. The position of Turkey was examined against this new formed economic order and production paradigm . Various economic and social data are used to determine the economic adaptability of our country against new challenges that this industrial revolution brought . Due diligence was done by comparing especially the digitalisation of Turkey in the agriculture,industry and service sectors and the capasity of Turkey for being able to compete with the world economy to various countries As of now, it was evaluated that Turkey isn't at the desired point in this race and a road map for this country has been suggested at the last part of the thesis. It has been mentioned about what should be done in the usage of the production factors, in the density and in the reorganisation again for Turkey to find a place for itself in new competitive environment. It has been concluded that , on one side, there are the things which must be done for long term education policy and the education of current workforce for improving the quality of labor and, on the other hand, public and private sector must work with precision for the harmony of the production tools (fund) in the process of adaptation of the digital economic model.