Üretra darlığı modelinde PRP'nin tedavi edici etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the therapeutic effect of PRP in the urethral stricture model
- Tez No: 726202
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KEMAL ÖZBİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Üretra darlığı, travma, enfeksiyon veya idiyopatik nedenlerle fibrozise bağlı ortaya çıkmaktadir, ancak bu fibrozis oluşumunu önlemek için etkili tedavi henüz tam oalrak bilinmemektedir. Bu çalışmada, trombositten zengin plazmanın (PRP) erkek üretral darlık modeli üzerindeki etkileri, kollajen (Tip I ve III) ve TNF-α'nın ekspresyonunun immnohistokimyasal teknik ile ve mir-129-5p, miR-9-5p, mir185, mir-29 ve mir-146a'nın RT-PCR ekspresyonu tekniği ile değerlendirildi. Yöntemler: Sıçanlar (no:39) rastgele 6 eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubuna işlem yapılmadı, deney grubuna genel anestezi altında koter ile üretra darlığı (UD) oluşturuldu. UD cerrahisi uygulanan grup 2 ve sadece PRP uygulanan Grup 3, 14 gün sonra sakrifiye edildi. Grup 4, UD oluşturulan ratlara 14 gün sonra üretratomi uygulandı, Grup5 UD'dan 14 gün sonra darlık bölgesine PRP verildi ve Grup 6 ratlara UD ameliyatından 14 gün sonra üretratomi + PRP uygulandı ve tüm bu gruplar 14. gün daha sonra sakrifiye edildi. Doku örnekleri ikiye ayrıldı, ilk bölge Kollajen I ve III antikorları ile immünhistokimyasal inceleme ve diğer bölge mir-129-5p, miR-9-5p, mir185, mir-29 ve mir-146a ekspresyonu RT-PCR tekniği için incelendi. Bulgular: Grup 2 daha hafif ve Grup 4 daha fazla de lamina propriada hemorajik bölgeler lenfosit infiltrasyonu gözlendi. Grup 5 de hemorajik bölgelerin ve lenfosit inflatrasyonuna azaldığı görüldü. Grup 6'da düz kas ve kollagen liflerin düzenli biçimde varlığı görüldü. TNF-alfa kollagen I ve kollagen III immunoreaktivitesi kontrol grubunda düşük iken, tüm deney gruplarında artmış bulundu. Bununla beraber, Grup 6 da, TNF-α ve kollagen I ekspresyonun daha düşük kollagen III ekspresyonun daha fazla olduğu tespit edildi. MiR-9-5p, MiR-185, MiR-146 ve mir9 ifadeleri kontrol grubunda bulunurken, grup 6 dışında deney gruplarında azalmış olarak bulundu. Sonuç: Üretromi sırasında PRP enjeksiyon yapılmasının, TNF-alfa expresyonu azaltarak inflamasyonu baskıladığı, kollagen 3 sentezini kollagen I e göre daha fazla artırarak bağ doku iyileşmesini düzenlediği, incelediğimiz tüm mikrornaların (miR-9-5p, miR-185, miR-146 ve mir9 ) ifadesini arttırarak fibrosisi önleyici etki yaptığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Abstract: Urethral stricture is the result of lumen stricture affecting any part of the urethra due to fibrosis caused by trauma, infection, or idiopathic causes however the effective treatment to prevent fibrosis formation is not known. In this study, the effects of platelet-rich plasma (PRP) on a urethral injury model of male was evaluated for the expression of the collagen deposits (Tip I ve III) and TNF-α using with immnohisctochemical tecnique and and the expression of mir-129-5p, miR-9-5p, mir185, mir-29 and mir-146a using with RT-PCR tecnique Methods: Rats (no:39) were randomly divided into 6 equal groups. No procedure was performed in the control group, urethral stricture (UD) was created with cautery under general anesthesia in the experimental group. Group 2, which underwent UD surgery, and Group 3, which only underwent PRP, were sacrificed 14 days later. Urethratomy was applied to rats in Group 4, UD, 14 days later, PRP was applied to the stenosis area 14 days after Group5 UD, and urethratomy + PRP was applied to Group 6 rats 14 days after UD surgery, and all these groups were sacrificed 14 days later. Tissue samples were divided into two, the first region was examined for immunohistochemical examination with Collagen I and III antibodies and the other region was examined for the RT-PCR technique for mir-129-5p, miR-9-5p, mir185, mir-29 and mir-146a expression. Results: Group 2 was milder and Group 4 had more lymphocyte infiltration of hemorrhagic areas in the lamina propria. In group 5, hemorrhagic areas and lymphocyte inflammation were decreased. Regular presence of smooth muscle and collagen fibers was observed in group 6. TNF-alpha collagen I and collagen III immunoreactivity was low in the control group, but increased in all experimental groups. However, in Group 6, TNF-α and collagen I expression was lower, and collagen III expression was higher. While miR-9-5p, MiR-185, MiR-146 and mir9 expressions were found in the control group, they were found to be decreased in the experimental groups except for group 6. Conclusion: PRP injection during urethromy suppresses inflammation by decreasing TNF-alpha expression, regulates connective tissue healing by increasing collagen 3 synthesis more than collagen I, and it is seen that all microRNAs we examined (miR-9-5p, miR-185, miR-146 and mir9) ), it was concluded that it has an inhibitory effect on fibrosis by increasing its expression.