Koroner arter hastalarında web tabanlı kardiyak rehabilitasyon desteğinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, ilaç uyumu ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of web based cardiac rehabilitation support on the healthy lifestyle behaviors, medication adherence and quality of life in coronary artery patients
- Tez No: 726212
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, koroner arter hastalarında web tabanlı kardiyak rehabilitasyon desteğinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları, ilaç uyumu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma 35 deney ve 35 kontrol olmak üzere toplam 70 hasta ile tamamlandı. Deney grubu hastalarına taburcu olduktan sonra 12 hafta boyunca web üzerinden eğitim ve telefonla danışmanlık hizmeti verildi. Kontrol grubu hastalarına farklı bir uygulama yapılmadı. Veriler; soru formları, ilaç uyum soruları, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği II, uluslararası fiziksel aktivite anketi ve EQ-5D genel yaşam kalitesi ölçeği ile toplandı. Deney grubu hastalarının son test sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği toplam puanı (p=0.000) ve sağlık sorumluluğu (p=0.001), fiziksel aktivite (p=0.000), manevi gelişim (p=0.013), kişilerarası ilişkiler (p=0.000), stres yönetimi (p=0.000) alt boyutları toplam puanlarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulundu. Deney grubu hastalarının son test uluslararası fiziksel aktivite toplam puanının anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlendi (p=0.048).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of web-based cardiac rehabilitation support on the healthy lifestyle behaviors, medication adherence and quality of life in coronary heart patients. The study was completed with a total of 70 patients, who were 35 experimental and 35 controls. After discharge, the patients in the experimental group were given web-based education and telephone counseling for 12 weeks. No different application was applied to the control group patients. Data were collected with questionnaires, questions of medication adherence, healthy lifestyle behaviors scale II, international physical activity questionnaire and EQ-5D general quality of life scale. It was found that the patients in the experimental group had significantly higher post-test healthy lifestyle behaviors scale total score (p=0.000) and sub-dimension scores of health responsibility (p=0.001), physical activity (p=0.000), spiritual development (p=0.013), interpersonal relationships (p=0.000), and stress management (p=0.000). It was determined that the post-test international physical activity score of the experimental group patients was significantly higher (p=0.048).