Kronik obstrüktif akciğer hastalarında şarkı söyleme veya melodika çalmanın hastalık semptomlarına, öz-etkililik düzeyine ve egzersiz kapasitesine etkisi
The effect of singing or playing melodica on disease symptoms, self-efficacy level and exercise capacity in chronic obstructive pulmonary patients
  1. Tez No: 726220
  2. Yazar: ELİF OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalarına uygulanan şarkı söyleme veya melodika çalma etkinliğinin hastaların semptomlarına, öz-etkililik düzeyine ve egzersiz kapasitesine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma Eylül 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında Trabzon il merkezinde bulunan bir hastanenin göğüs hastalıkları polikliniklerinde gerçekleştirildi. Araştırma 15 kontrol ve 15 şarkı/melodika grubu olmak üzere toplam 30 hasta ile yürütüldü. Kontrol grubuna Pender'in sağlığı geliştirme modeline göre bir kez yüz yüze eğitim ve iki kez telefonla danışmanlık ve izlem yapıldı. Şarkı/melodika grubu hastalarına Pender'in sağlığı geliştirme modeline göre bir kez yüz yüze eğitim, iki kez şarkı söyleme/melodika çalma eğitimi, iki kez telefonla danışmanlık ve izlem sonrasında 10. hafta her iki grupla da yüz yüze görüşme yapılarak son testler uygulandı. Araştırmanın verileri hasta bilgi formu, hastalık semptomları, öz-etkililik ve egzersiz kapasitesini değerlendirmeye yönelik ölçekler ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde zamana göre değişimleri değerlendirmek için bağımsız gruplarda t-testi, Mann-Whitney U, ANOVA, Kruskall Wallis testi, bağımlı gruplarda ise eşli iki örnek t-testi, Wilcoxon testi ve tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi kullanıldı. Şarkı/melodika grubundaki hastalarda son testte hastalığın fiziksel semptom, anksiyete, Borg dispne ve yorgunluk puanları kontrol grubundan anlamlı derece daha düşüktü. Son testte şarkı/melodika grubunda öz-etkililik düzeyi, yürüyüş mesafeleri ve periferal oksijen saturasyonu değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Araştırma sonuçlarına göre şarkı söyleme veya melodika çalmanın, KOAH hastalarında hastalığın semptomlarını azaltmada, öz-etkililik düzeyinin ve egzersiz kapasitesinin artırılmasında etkili bir yöntem olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of singing or playing melodica activity applied to chronic obstructive pulmonary patients on symptoms, self-efficacy level, and exercise capacity of patients. The research was carried out in the chest diseases polyclinics of a hospital in Trabzon city center between September 2020 and August 2021 with 30 patients: 15 in the control group and 15 in the song/melodica group. According to Pender's health promotion model, the control group received face-to-face training once and telephone counseling and follow up twice, the song/melody group were given face-to-face training once, singing/playing the melodica training twice, telephone counseling and follow-up twice, and then, in the 10th week, face-to-face interviews were made with both groups and post-tests were applied. The data were collected with a patient information form and scales examining disease symptoms, self-efficacy, and exercise capacity. To evaluate the data, t-test, Mann-Whitney U, ANOVA, Kruskal Wallis test were used for independent groups to evaluate changes over time, and paired two-sample t-test, Wilcoxon test, and ANOVA test were used in repetitive measurements for dependent groups. The physical symptom, anxiety, Borg dyspnea, and fatigue scores of the disease in the post-test were significantly lower in the patients in the song/melodica group than in the control group. In the post-test, the self-efficacy level, walking distance, and peripheral oxygen saturation values were found to be significantly higher in the song/melodica group than in the control group. It is concluded in the research that singing or playing the melodica was an effective method in reducing the symptoms of the disease and increasing the level of self-efficacy and exercise capacity in COPD patients.