Tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının iş verimliliğine etkisi: Bitlis örneği
The effect of occupational health and safety practices on business efficiency of businesses operating in the textile sector: Bitlis case
- Tez No: 726228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL HÜMEYRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, Doğu Anadolu illerinden biri olan Bitlis ilinde bulunan tekstil fabrikası çalışanlarının iş verimliliğini, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) önlemlerine uyum bakımından incelemektir. Böylece; Bitlis'teki tekstil çalışanlarının, tekstil üretimi sırasında karşılaşacakları muhtemel tehlikelere karşı kişisel tedbirler konusundaki bilgi düzeyleri tespit edilecektir. Ayrıca Bitlis ilindeki tekstil fabrikası işverenlerinin işyerinde aldıkları tedbirlerin yeterli olup olmadığı ve çalışanların iş verimine etkisi de araştırılmıştır. Eğitim ve bilgilendirme, kişisel tedbirler, işyeri tedbirlerinin iş verimliliğine etkisini ölçmek için anket oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucu eğitim ve bilgilendirmenin, kişisel tedbirlerin ve iş yeri tedbirlerinin iş verimliliğini etkilediği görülmüştür. Bitlis'te son yıllarda sayıları hızla artmaya başlayan tekstil fabrikalarının İSG bakımından birçok eksiği bulunmaktadır. İşveren ve çalışanlar, İSG hakkında bilgi sahibi olduklarını düşünseler de bu konuda yapılacak çok şeyin olduğu gözlemlenmiştir. İSG konusunda hizmet içi eğitime önem verilmesinin, doğru ekipman temini ve kullanımının kısa vadede küçük çaplı iş kazalarının önüne geçeceği düşünülmektedir. İSG önlemlerinin iş kültürü haline getirilmesinin olası büyük kazaların önüne geçeceği açıktır. İSG konusunda alınan bu tedbirler ile tekstil fabrikasında iş verimliliğine pozitif bir etki oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the productivity of textile factory workers in Bitlis, which is one of the Eastern Anatolian provinces, in terms of compliance with occupational health and safety measures. Thus, the knowledge level of textile workers in Bitlis on personal measures against clouds on the horizon that they will encounter during textile production will be determined. In addition, whether the measures taken by the employers of the textile factory in Bitlis are sufficient or not and the effect on the productivity of the employees has been studied. A survey is created to measure the effect of training and information, personal measures and workplace measures on productivity. The data obtained in the research are analyzed with the SPSS program. As a result of the analysis, it has been seen that education and informing, personal measures and workplace measures affect productivity. Textile factories in Bitlis, whose number has started to increase rapidly in recent years, have many rough edges in terms of OHS. Although employers and employees think that they have knowledge about OHS, it has been observed that there is much to be done in this regard. It is thought that giving importance to in-service training on OHS, supplying and using the right equipment will prevent minor occupational accidents in the short term. It is clear that making OHS measures a work culture will prevent possible major accidents. With these measures decisions which are taken on OHS, there will be a positive effect on the productivity of the textile factory.