Examining challenges to durable peacebuilding: A case study of Somalia
Dayanıklı barış inşasının zorluklarının incelenmesi: Somali örneği
- Tez No: 726232
- Danışmanlar: DR. NESLİŞAH LEMAN BAŞARAN LOTZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Somali Devleti 1991'de çöktü. O zamandan beri Somali, iç aktörler ve değişen derecelerde çıkar ve hedeflere sahip bir dış müdahale tarafından yönlendirilen sürekli bir çatışma içinde. Neredeyse on dört yıl sonra, AMISOM'un 2007'de konuşlandırılmasından ve uluslararası toplumun barışı istikrara kavuşturmak ve inşa etmek ve Somali devletini yeniden inşa etmek için tam katılımından bu yana, Somali bitmemiş bir proje olarak kaldı. Uluslararası aktörlerin önemli katılımlarına ve yenilenen çıkarlarına rağmen, müdahale çatışma dinamiklerini değiştirmede yetersiz kaldı ve siyasi ve güvenlik ortamı değişmeden kaldı. Somali'deki barış ve devlet inşası gündeminde önemli bir hareket noktası, barış ve devlet kurma çabalarını ülkedeki mevcut koşullarla uyumlu hale getirmede başarısız olan uluslararası aktörler tarafından izlenen yukarıdan aşağıya liberal bir barış çerçevesinin baskın uygulaması olmuştur. Bu araştırma çalışmasında, iki araştırma sorusunu yanıtlamak için nitel araştırma yaklaşımı, derinlemesine görüşme, odak grup tartışmaları ve ikincil kaynaklardan veri toplamak ve araştırma bulgularını çıkarmak için kullanılmıştır. Çalışma,“herkese uyan tek beden”yukarıdan aşağıya liberal barış çerçevesinin içsel zayıflıklarını ve çelişkilerini eleştirel bir şekilde inceleyerek dış aktörlerin barış ve devlet inşasına yaklaşımını daha da değerlendirdi ve bu çerçeveye alternatif olarak önerilen çatışma dönüşümü yaklaşımı. liberal barış çerçevesi Somali'yi kendisini derinden dolaşmış bulduğu mevcut bataklıktan çıkarmak hala mümkündür, ancak liberal barış destekçileri tarafından savunulan yukarıdan aşağıya“herkese uyan tek beden”modeline değil, yerel bağlama uyarlanmış bir model gerektirir. Ayrıca, uluslararası aktörlerin katılımına rağmen, El Şebab hala ortalıkta dolaşmak için müthiş bir güç olmaya devam ediyor ve vergileri artırarak ve Somali federal hükümetinin kontrolü altındaki bölgelerde otoritesini kullanarak fiili bir hükümet olarak hareket ediyor. El Şebab'ın Somali'de barış inşasına getirdiği zorluklara rağmen, El Şebab'ı askeri olarak yenmek mümkün değildir, bu nedenle, El Şebab Somali ihtilafında siyasi bir aktör olarak tanıyan bir barış inşası yaklaşımı, yıpratma savaşını sona erdirmek için uygun bir seçenek olacaktır. Ek olarak, Somali klanlarının ilişkilerini dönüştüren gerçek bir uzlaşma, Somali'deki klan çatışmasının yarattığı şikayetleri ele almak ve köklü yaraları iyileştirmek için kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Somali State collapsed in 1991. Since then, Somalia has been in a perpetual conflict driven by internal actors and an external intervention with varying degrees of interests and objectives. Almost fourteen years later, since the deployment of AMISOM in 2007 and the full engagement of the international community to stabilize and build peace and reconstruct the Somali state, Somalia remains an unfinished project. Despite the significant involvement and renewed interests by the international actors, the intervention fell short of changing the conflict dynamics, and the political and security landscape remains unchanged. A significant point of departure in the peace and state-building agenda in Somalia has been the predominant practice of a top-down liberal peace framework pursued by the international actors that failed in aligning the peace and state-building efforts with the prevailing conditions on the ground In this research study, an explanatory approach, which is a qualitative research methodology is used to answer the two research questions. It does so by analysing the conflict through the lenses of the conflict resolution approach. The study further evaluated the external actors' approach to peace and state-building by critically examining the intrinsic weaknesses and contradictions of the“one-size-fits-all”top-down liberal peace framework. Moving Somalia out of the current quagmire it finds itself deeply entangled is still possible through the conflict resolution approach as an alternative to the liberal peace framework. Moreover, despite the involvement of the international actors, al Shabaab remains to be a formidable force to push around and acts as a de facto government by raising taxes and exerting its authority in territories under the control of the federal government of Somalia. Despite the challenges posed to peacebuilding in Somalia by al Shabab, defeating al Shabab militarily is not possible, thus, a peacebuilding approach that recognizes al Shabab as a political actor in the Somali conflict would be a viable option to end the war of attrition. Additionally, a genuine reconciliation that transforms the relationships of Somali clans is critical to address grievances and heal deep-rooted wounds created by the clan conflict in Somalia.