Koyunlarda chlamydia abortus'a karşı gelişen serolojik yanıtın değerlendirilmesinde bir ELISA prototipinin geliştirilmesi
To develop an enzyme lınked ımmuno sorbent assay (ELISA) prototype ın evaluating serological response against chlamydıa abortus in sheep
  1. Tez No: 726233
  2. Yazar: GÜLNUR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ERDENLİĞ GÜRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Koyunların Enzootik abortusu (KEA), dünyanın birçok yerinde yaygın olarak görülen ciddi enfeksiyonlarla karakterize önemli bir zoonozdur. Hastalık hayvancılık sektöründe büyük ekonomik kayıplar oluşturmaktadır. Chlamydia abortus izolasyonun zor ve zaman alıcı olması nedeniyle enfeksiyonun tanısında serolojik testlerden büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Enzyme- Linked Immunosorbent Assay (ELISA) testinin sensivitesi ve spesivitesinin diğer serolojik testlerden yüksek olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada serumda anti C. abortus antikorlarını saptamak için bir ELISA prototipi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü (SVKE) Seroloji labaratuvarına, Samsun ili ve çevre illerden atık etkenlerinin tanısı amacıyla gönderilen ve ticari (C. abortus Antibody kit, IDEXX) bir kit ile test edilen serumlar iki ELISA sonuçlarını karşılaştırmak amacı ile kullanıldı ve iki test arasındaki kappa değeri 0,95 olarak bulunarak iki test arasında yüksek bir uyum saptandı. Çalışmada ayrıca, atık yapan hayvanın fötal dokularından (karaciğer, dalak, mide içeriği) yapılan PCR ile KEA yönünden pozitif bulunan koyunlara ait serumlar gerçek pozitif serum olarak kullanıldı. Çalışmada elde ettiğimiz sonuçlara göre, duyarlılık %90 [%95 GA (%80,36 - 99,9)] ve özgüllük (spesifisite) %96,6 [%95 GA (%85,16 - 99,47)] olarak saptandı. Çalışmanın sonunda elde ettiğimiz bulgular, indirekt antikor ELISA protipinin oldukça duyarlı ve özgül olduğunu ortaya koymuş ve bu testin hastalığın serolojik olarak yaygınlığının belirlenmesinde ucuz ve pratik bir alternatif olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Enzootic abortion of ewes (EAE) is an important zoonosis which is commonly seen in many parts of the world. It causes important economical losses in livestock industry. Isolation of Chlamydia abortus is highly difficult and time consuming. Therefore, serological tests are widely used in diagnosis of the disease. Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) has higher sensitivity and specificity than other tests used in the serological diagnosis of EAE and thus, it is considered one of the best choices in this purpose. In this study, we plan to develop an in house ELISA to detect antibodies against C. abortus. Sera sent to the Serology Laboratory of Samsun Veterinary Control Institute (SVKE) from Samsun and surrounding provinces were tested both ELISA, which are a commercial kit (C. abortus Antibody kit, IDEXX) and our in house ELISA prototype for to compare the results of both ELISAs. The kappa value was detected as 0, 95 showing good compatibility between two tests. In order to determine specificity and sensitivity of the in house ELISA, real positive sera were obtained from the sheep aborted because of C. abortus. This condition was confirmed by PCR made from DNA extracted from aborted foetal material of these aborted ewes. According to the results, specificity and sensitivity of our in house ELISA were detected 96,6% [95% CI (85.16- 99.47%)] and 90 % [95% CI (80.36 - 99.9%)], respectively. As conclusion, our in house indirect ELISA revealed good sensitivity and specificity values. We thought that it can be used to determine serological positivity 12 rates of the disease as much cheaper and paractical alternative to its commercial counterparts.