Akut apandisit ve over torsiyonun ayırıcı tanısında lojistik regresyon analizi
Logistic regression analysis in differential diagnosis of acute appendicitis andovarian torsion
  1. Tez No: 726237
  2. Yazar: MERVE YÜRÜYEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE ERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akut batın nedenleri arasında yer alan over torsiyonu ve akut apandisit klinik bulguları benzerlik gösterdiğinden klinisyen tanı koymada güçlük çekmektedir. Over torsiyonu, nadir görülen jinekolojik acillerden biridir. Over torsiyonu klinik bulgularının tanı koyduracak kadar spesifik olmaması tanı ve tedavinin gecikmesine neden olmaktadır. Bununla beraber akut apandisit, patolojik acil cerrahi müdahale gerektiren, doğru ve zamanında tanı konması zor olan bir hastalıktır. Over torsiyonu tanı ve cerrahi müdahalesinde gecikme yaşanması durumunda nekroza bağlı over kaybedilirken, akut apandisitte ise nekrozdan perforasyona kadar gidilmektedir. Cerrahi işlem öncesi over torsiyonu ve akut apandisit tanısını erken belirleyebilecek parametreler henüz belirlenememiştir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Servisine akut batın karın ağrısı şikayeti ile gelen, tanısı konulmuş over torsiyonu vakaları ile akut apandisit vakalarının demografik, klinik, laboratuvar ve ultrason bilgileri kullanılacaktır. Hangi değişkenlerin akut apandisit ve over torsiyonun ayırıcı tanısında belirleyici olduğunu anlamak için lojistik regresyon analizi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
A diagnosis of ovarian torsion or acute appendicitis might be difficult to make for clinicians since the clinical symptoms are similar in both of these causes of acute abdomen. Ovarian torsion is one of the rare gynecological emergencies. The fact that the clinical signs of ovarian torsion are not specific enough to make a diagnosis cause delay in diagnosis and treatment. However, acute appendicitis is a disease that requires pathological emergency surgery and is difficult to diagnose accurately. In case of delay in diagnosis and surgical intervention of ovarian torsion, necrosis-related ovary is lost, whereas in acute appendicitis, necrosis is perforated. The parameters that can determine the early diagnosis of ovarian torsion and acute appendicitis before surgery have not been determined yet. Demographic, clinical, laboratory and ultrasound information of acute appendicitis cases diagnosed with acute abdominal pain and diagnosed cases of ovarian torsion will be used in the Emergency Medicine Department of Karadeniz Technical University Farabi Hospital. Logistic regression analysis will be used to determine which variables are determinative in the differential diagnosis of acute appendicitis and ovarian torsion.