Farklı yüzeylerdeki pliometrik antrenmanların 12-15 yaş grubu basketbol oyuncularında bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of plyometric exercises at different surfaces on some performance parameters in 12-15 age group basketball players
- Tez No: 726238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM GÖKHAN GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada farklı yüzeylerde uygulanan pliometrik antrenmanların basketbol oyuncularında bazı performans ölçüm parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi ve birbirleriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada gerçek deneme modellerinden ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Tesadüfi örneklem yöntemlerinden basit tesadüfi örneklem kullanılarak 48 erkek basketbol oyuncusu su içi (n=12), çim yüzey(n=12), parke yüzey(n=12) ve kontrol grubuna (n=12)ayrılmıştır. Çalışmada deney gruplarına pliometrik antrenmanın ardından saha içi basketbol teknik antrenmanları uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise sadece basketbol teknik antrenmanları uygulanmıştır. Sporcuların antrenmanları haftada 4 gün yapılmış olup, 8 hafta boyunca çalışmalara ek olarak (ilk dört hafta başlangıç seviyesi, ikinci dört hafta ota seviye olmak üzere) 2 gün 20'şer dakikalık süreler ile pliometrik çalışmalar uygulatılmıştır. Çalışmaların öncesinde ve sonrasında boy, kilo, dikey sıçrama, uzun atlama, denge, çeviklik, esneklik, sürat veanaerobik güç ölçümleri alınmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS paket programıyla yapılmış olup, verilerin dağılımı Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Test sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği saptanmış olup ikili karşılaştırmalar için Mann Whitney U-Testi, çoklu gruplar için Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Grup içi farkın anlamlılığınıWilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi ilegruplar arasındaki farklılıklar Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to investigate the effects of plyometric exercises applied on different surfaces on some performance measurement parameters in basketball players along with a comparison. An experimental design, which is one of the real experimental models, including pretest-posttest control group was used in the study. Using simple random sampling, which is one of the random sampling methods, 48 male basketball players were divided into aqua (n=12), grass surface (n=12), wooden parquet surface (n=12), and control groups (n=12). In the study, following the plyometric exercises, on-court technical exercises of basketball were applied to the experimental groups. On the other hand, only basketball technical exercises were applied to the control group. The athletes performed exercises for 4 days a week, and in addition to the exercises for 8 weeks (the first four weeks being at the beginner level, the second four weeks being at the middle level), they performed plyometric exercises for 2 days with 20-minute periods. Height, weight, vertical jump, long jump, balance, agility, flexibility, and speed measurements were taken as a pre-test before starting the studies and as a post-test at the end of the 8th week. The data analysis was conducted via the SPSS package program, and the distribution of the data was performed via the Shapiro Wilk test. As a result of the test, it was determined that the data did not show normal distribution, and the Mann Whitney U-Test was used for pairwise comparisons while the Kruskal-Wallis Test was used for multiple groups. The significance of the within-group difference was determined using the Wilcoxon Paired-Sample Test and using the Mann-Whitney U test was used for the differences between the groups.