Kronik hepatit C virüs enfeksiyonu tedavisinde direkt etkili yeni antiviral tedavilerin etkinliği ve güvenilirliği
The efficacy and safety of new direct acting antiviral therapies in the treatment of chronic hepatitis C virus infection
- Tez No: 726239
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DOYUK KARTAL, DR. AYLA BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmada yeni nesil direkt etkili antiviral ajanların kronik viral hepatit C tedavisindeki etkinliği ve yan etki profilinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kronik hepatit C hastalığı tüm dünyada yaklaşık yüz yetmiş milyon insanı etkileyen, siroz ve karaciğer kanserine neden olabilen önemli bir sağlık sorunudur. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine 01.07.2016-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran ve kronik hepatit C tedavisi alan 172 hastada tedavi süreci ve tedavi sonrası yanıtları (retrospektif) incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların doksan beşine Paritaprevir/Ritonavir/Ombitasvir/Dasabuvir ± Ribavirin, altmış ikisine Sofosbuvir/ Ledipasvir ± Ribavirin ve on beşine Glecaprevir/Pibrentasvir tedavileri başlanmıştır. Hastalarda virolojik cevap kriteri olarak tedavi bitiminden sonra 12-24. haftada çalışılan HCV RNA düzeyi kullanıldı. Bu değerin ≤15 IU/mL olması kalıcı viral yanıt olarak kabul edildi. Tüm tedavi gruplarında tedavi sonrası 12.haftada %98, 24. Haftada %99 oranında kalıcı viral yanıt sağlandığı görülmüştür. Glecaprevir/Pibrentasvir tedavisi alan 1 hasta ciddi allerjik döküntü gelişmesi nedeniyle tedavi sürecini tamamlayamadı. Paritaprevir/ Ritonavir/ Ombitasvir/Dasabuvir alan hastaların %32.6'sında, Sofosbuvir/ Ledipasvir alanların %37.4'ünde, Glecaprevir/Pibrentasvir alan hastaların %6.7'sinde en az bir yan etki görüldü, ancak bu yan etkiler tolere edilebilir düzeyde idi. Çalışmamızda yeni nesil direkt etkili antiviral ajanların oldukça etkili ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the efficacy and side effect profile of new generation direct acting antiviral agents in the treatment of chronic viral hepatitis C. Chronic hepatitis C disease is an important health problem that affects approximately one hundred and seventy million people all over the world and can cause cirrhosis and liver cancer. One hundred and seventy two patients who refered to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic between the date of 01.07.2016 and 31.12.2019 and received chronic hepatitis C treatment, the treatment process and post-treatment responses (retrospective) were analyzed. Ninety five patients treated with Paritaprevir/Ritonavir/Ombitasvir/Dasabuvir ± Ribavirin, sixty two patients treated with Sofobuvir/Ledipasvir ± Ribavirin and fifteen patients treated with Glecaprevir/Pibrentasvir at this study. The virologic response criterion in patients was accepted HCV RNA level of 12-24 weeks after the end of treatment, a value of ≤15 IU/mL was accepted as a sustained viral response. Sustained viral response was observed in all treatment groups with a rate of 98% at 12 weeks and 99% at 24 weeks after treatment. One patient who received Glecaprevir/Pibrentasvir treatment could not complete the treatment process because of the development serious allergic rash. At least one adverse event occurred in 32.6% of patients receiving Paritaprevir/Ritonavir /Ombitasvir/Dasabuvir, 37.4% of patients receiving Sofosbuvir/Ledipasvir, and 6.7% of patients receiving Glecaprevir/Pibrentasvir, but these side effects were tolerable. Therefore, it was concluded that new generation direct acting antiviral agents are highly effective and reliable in our study.