Effect of chitosan coating supplemented with olive leaf extract on fish
Zeytin yaprağı ekstraktı ilave edilmiş kitosan kaplamanın balık kalitesine etkileri
- Tez No: 726243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BAĞDATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Ziraat, Fisheries Technology, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, 4°C'de 15 gün boyunca depolanan gökkuşağı alabalığı filetolarının kalite değişimleri üzerine zeytin yaprağı ekstraktı ile zenginleştirilen kitosan kaplamaların etkileri belirlenmiştir. Gruplar sırasıyla kaplama yapılmayan grup (C), kitosan kaplamaya daldırılan grup (CCh), O0.5, O1 and O2 olarak sırasıyla %0.5, %1 ve %2 zeytin yaprağı ekstraktı ile zenginleştirilmiş kitosan kaplamaya daldırılan örnekler olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Sonuçlar, depolamanın son gününe kadar tüm gruplarda mikrobiyolojik ve kimyasal (pH, PV, TBARS) değerlerin arttığını, C ve CCh gruplarının en yüksek değerlere sahip olduğunu göstermiştir. Depolama süresince en düşük değerler O2 grubunda bulunmuştur. Mikrobiyolojik sonuçlara göre O2 grubu en düşük toplam mezofilik bakteri, toplam psikrofilik bakteri, toplam maya ve küf sayısı ve toplam Enterobacteriaceae değerlerine sahiptir. Çalışma sonunda elde edilen edilen sonuçlar, gökkuşağı alabalığı filetolarında zeytin yaprağı ekstraktı ilavesinin kitosan kaplamanın etkinliğini arttırdığı, lipid oksidasyonunu azalttığı, mikrobiyal bozulmayı geciktirdiği ve duyusal kabulü iyileştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of chitosan coating supplemented with olive leaf extract (OLE) on the quality changes of rainbow trout fillets stored at 4°C for 15 days were determined. Samples were categorized into five groups named as; fillets without coating (C), fillets immersed in chitosan coating (CCh), fillets immersed in chitosan coating supplemented with 0.5%, 1.0% and 2.0% OLE as O0.5, O1 and O2, respectively. Results showed that microbiological and chemical (pH, PV, TBARS) values increased in all groups until the last day of storage, with the C and CCh groups having the highest values. During the storage, the lowest values were found in the O2 group. According to the microbiological results, the O2 group had the lowest total mesophilic bacteria, total psychrophilic bacteria, total yeasts and molds count and total Enterobacteriaceae count. After concluding results, it was determined that the supplementation of OLE raised the effectiveness of chitosan coating, reduced the lipid oxidation, delayed microbial deterioration and enhance the sensory acceptance in rainbow trout fillets.