Farklı engel gruplarında bulunan bireylerin kaba motor düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of rough motor levels of individuals in different disability groups
- Tez No: 726282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmamızın amacı farklı engel gruplarında bulunan otizm spektrum bozukluğu (OSB), zihinsel engelli (ZE) ve öğrenme güçlüğü (ÖG) bireylerin kaba motor beceri düzeylerini karşılaştırmaktır. Bu araştırmaya 12-17 yaş grubunda 32 OSB (12 kadın, 10 erkek), 32 Zihinsel engelli (9 kadın, 23 erkek), 32 öğrenme güçlüğü (14 kadın, 18 erkek) toplamda 96 kişi katıldı. Araştırmanın örneklemini, 2020-2021 Van İli Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulun Ortaokul ve lise kademesinde özel eğitim sınıflarında eğitim gören ve özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinde eğitimlerini sürdüren 12-17 yaş arası farklı engel grubunda bulunan toplamda 96 kişi katılmıştır. Katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Çalışmaya başlamadan önce Van Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izinler ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimleri Yayın Etik Kurulu'nun 27/03/2020 tarih ve 2020/02-02 sayılı etik onayı alınmış ve ayrıca çalışmaya katılan çocukların ailelerinde izin kabul formunu imzalamaları istenmiştir. Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre 61'inin (%63,05) erkek, 35'inin (%36,05) kadınlardan oluştuğu görüldü Yaş ortalamaları erkeklerde 14±0,46, kadınlarda, 14±0,39; Kilo ortalamaları; erkekler 50±0,37 kg, kadınlar 48±0,18 kg ve boy ortalamalarının ise erkeklerde 150±0,32, kadınlarda 148±0,15 olduğu görülmüştür. Kadın ve erkek arasında yaş, kilo ve boy değişkenlerinde ortalama değerlerin birbirine yakın olduğu görülmüştür. Katılımcıların motor beceri düzeylerinin ölçümü için Bruininks-Oseretsky Yeterlilik Testi (BOT-2) denge (9 alt madde) ve kuvvet (5 alt madde) alt testleri uygulanarak motor beceri düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın ölçüm değerlerine ilişkin karşılaştırmalar istatiksel paket programı (SPSS) ile analiz edildi ve yorumlandı. İki farklı grubun karşılaştırılmasını yapmak için Mann-Whitney U Testi ve Kruskall Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to compare the gross motor skill levels of individuals with autism spectrum disorder (ASD), intellectual disability (DI) and learning disability (LD) in different disability groups. A total of 96 people, 32 with ASD (12 women, 10 men), 32 with intellectual disabilities (9 women, 23 men), 32 with learning disabilities (14 women, 18 men) in the 12-17 age group participated in this study. The sample of the research is located within the scope of 2020-2021 Van Provincial Directorate of National Education. A total of 96 people in the 12-17 age group, who are educated in special education classes at secondary and high school level and continue their education in special education rehabilitation centers, participated. Participation is based on volunteerism. Before starting the study, the necessary permissions were obtained from the Van National Education Directorate and the ethics approval of the Social and Human Sciences Publication Ethics Committee of Van Yüzüncü Yıl University, dated 27/03/2020 and numbered 2020/02-02, and the families of the children participating in the study were also asked to sign the consent form. . According to the gender variable, 61 (63.05%) of the participants were male and 35 (36.05%) were female. The mean age was 14±0.46 for males and 14±0.39 for females; Weight averages; men 50±0.37 kg, women 48±0.18 kg and the mean height was 150±0.32 for men and 148±0.15 for women. It was observed that the mean values of age, weight and height variables were close to each other between men and women. In order to measure the motor skill levels of the participants, the Bruininks-Oseretsky Proficiency Test (BOT-2) balance (9 sub-items) and strength (5 sub-items) subtests were applied and their motor skill levels were compared. Comparisons of the measurement values of our study were analyzed and interpreted with the statistical package program (SPSS). Mann-Whitney U Test and Kruskall Wallis Test were used to compare two different groups.