Motivasyonel görüşmenin ortopedik engelli yaşlı bireylerde öz yeterlilik ve yalnızlık düzeyine etkisi
Effects of motivational interviewing on self-efficacy and loneliness levels in orthopedically disabled elderly individuals
- Tez No: 750902
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ARDAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmanın amacı, motivasyonel görüşmenin ortopedik engelli yaşlı bireylerde öz yeterliliğe ve yalnızlığa etkisini belirlemektir. Araştırma Ekim 2019 - Haziran 2021 tarihleri arasında Karabağlar Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü engelli birimi veri tabanına kayıtlı ortopedik engelli bireylerle yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ortopedik engelli 65 yaş ve üzeri 92 engelli birey oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 76 kişiye Tanıtıcı Bilgi Formu, Genel Özyeterlilik Ölçeği ve Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır ve 64 kişinin yalnızlık düzeyi yüksek, öz yeterlilik düzeyi düşük bulunmuştur. Evrenden örnekleme kaç kişinin alınacağı güç analizi ile belirlenmiştir. Analize göre deney ve kontrol gruplarına 26'şar engelli birey alınması halinde %80 güç sağlayacağı öngörülmüştür. Araştırma verilerinin ön test uygulamasında, deney ve kontrol gruplarına“Tanıtıcı Bilgi Formu”“Genel Özyeterlilik Ölçeği ”ve“Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama sürecinde bireylerin izlemleri“Motivasyonel Görüşme Programı Formu”ve“Kontrol Grubu İzlem Formu”ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden bireylere değişim aşamaları modeline dayalı 5 oturum motivasyonel görüşme uygulanmıştır. Sonrasında deney ve kontrol gruplarına çalışmada kullanılan ölçeklerlerin son test uygulaması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen sosyodemografik verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için sayı, yüzde, sayısal değişkenler için ise ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov normalite testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Puan ortalamalarının karşılaştırılmasında non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Nominal değişkenlerin grupları arasındaki ilişkiler incelenirken Pearson ki-kare testi ve Fisher-Freeman-Halton Exact test analizi uygulanmıştır. Tekrarlı ölçümler arasındaki farkın belirlenmesinde Wilcoxon testi ve Paired Samples test kullanılmıştır. İkiden fazla grubun kıyaslanması Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study planned in the randomized controlled experimental study pattern is to determine the effects of motivational interviewing on the self-efficacy and loneliness in orthopedically disabled elderly individuals. The research is conducted with the orthopedically disabled individuals registered in the Karabağlar Municipality Social Aid Affairs Directorate disabled unit database, in between October 2019 – May 2021. The universe of the research is composed of 92 orthopedically disabled individuals 65 years of age and over. To the 76 persons who accepted to participate in the study, Introductory Information Form, General Self-Efficacy Scale and Loneliness Scale for Elderly are applied and the loneliness levels of 64 people are found high and self-efficacy levels of the same are found low. How many people shall be taken into the population from the universe is determined through the power analysis. According to the analysis, in case of including 26 persons each in the experimental and control groups, it is stipulated that 80% power shall be provided. In the preliminary test application of the research data, experimental and control groups are applied“Introductory Information Form”,“General Self-Efficacy Scale”and“Loneliness Scale for Elderly”. During the application process the observations on the individuals are conducted through“Motivational İnterviewing Program Form”and“Control Group Monitoring Form”. For the individuals who agreed to participate in the study, 5 sessions of motivational interviewings based on change stages model are applied. Thereafter, the final test application of the scales used in the study is conducted for the experimental and control groups. In the assessment of the data acquired from the study SPSS 24.0 program is used. In the evaluation of the acquired socio-demographic data, numbers and percentages are used for categorical variables and mean and standard deviation are used for numerical variables. The conformity of the data to the normal distribution is assessed via Kolmogorov-Smirnov normality test. In comparison of score averages, Mann-Whitney U test is used among the non-parametric tests. While examining the relations between the groups of the nominal variables, Pearson chi-square test and Fisher-Freeman- Halton Exact test analysis are applied. In determining the difference between recursive measurements, Wilcoxon test and Paired Samples test are used. Comparison of more than two groups was made with Mann-Whitney U test.