Yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalardaki deliryum ve konfüzyon skorlama sistemleri ile nütrisyon skorlama sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of delirium and confusion scoring systems and nutrition scoring systems in patients admitted to the intensive care unit
- Tez No: 726301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SIRRI KOTANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmada, yoğun bakım ünitesine kabul edilerek, 24 saatten uzun yatan hastalarda 24., 48. ve 72. saatlerdeki bilinç ve deliryum skorlamaları ile nütrisyon skorlamalarının değerlendirilip ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İkincil olarak, bu hastalarda deliryumu tespit etmede kullanılabilecek parametrelerin kıyaslanması planlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma, S.B.Ü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yapılmıştır. Yoğun bakım ünitesine kabul edilen, 18 yaşından büyük, yatış öncesi deliryum tanısı olmayan, gebe olmayan, emzirme durumu olmayan, beyin hasarı ve koma tanısı almamış, demansı ve kronik alkolizm tanısı olmayan, iletişim problemi olmayan (dil, işitme engeli vs.), RASS skalası -3 ve üzeri olan ve en az 24 saattir yoğun bakımda olan hastalar çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastalara 24., 48. ve 72. saatlerde aynı anestezist tarafından CAM-ICU, ICDSC, RASS, Pre-Deliryum, mNUTRIC ve NRI skor değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca hastaların yaş, cinsiyet, yatış gün sayısı, alındığı klinik, ek patolojisi, kan transfüzyonu, ekstrakorporeal tedaviler ve nütrisyon yolu belirtildi. Bulgular: Çalışmaya yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 90 hasta katılmış olup hastaların %42.2'sini kadınlar, %57.8'ini erkekler oluşturmaktadır. Çalışmada yer alan hastaların ortalama yaşı 69.28 ± 16.30 olarak bulunmuştur. CAM-ICU 24. saat sonucuna göre hastaların %40'ında deliryum görülmüş olup bu oran ICDSC skoru ile % 35.6 olarak hesaplandı. Çalışmamıza dahil edilen hastaların Pre-Deliryum skorunun 24. saatteki ortalaması 0.45 ± 0.31 olurken pre-deliryum skoru 0.5'ten yüksek olan 37 hasta yüksek deliryum riskli kabul edilmiştir. CAM-ICU deliryum skorunun 48. ve 72. saatlerde edilen deliryum var veya yok sonucuna göre NRI nütrisyon değerinin 72.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to evaluate and investigate the relationship between consciousness and delirium scores at 24th, 48th and 72nd hours and nutrition scores in patients admitted to the intensive care unit for longer than 24 hours. Secondly, it is planned to compare the parameters that can be used to detect delirium in these patients. Materials-Methods: The study was carried out in the Anesthesiology Intensive Care Unit of the Ankara Training and Research Hospital of S.B.U. Patients who admitted to the Intensive Care Unit, older than 18 years of age, not diagnosed with delirium before hospitalization, not pregnant, not breastfeeding, not diagnosed with brain damage and coma, not diagnosed with dementia or chronic alcoholism, without communication problems (language, hearing impairment, etc.), with a RASS scale of -3 and above and who have been in the intensive care unit for at least 24 hours were included in the study. CAM-ICU, ICDSC, RASS, Pre- Delirium, mNUTRIC and NRI scores were evaluated by the same anesthesiologist at the 24th, 48th and 72nd hours. In addition, the age, gender, number of hospitalization days, clinic, additional pathology, blood transfusion, extracorporeal treatments, and nutritional route were specified. Results: 90 patients treated in the intensive care unit participated in the study. 42.2% of the patients were women and 57.8% were men. The mean age of the patients included in the study was 69.28 ± 16.30 years. According to the CAM-ICU 24th hour result, delirium was observed in 40% of the patients, and this rate was observed as 33.3% in male patients and 44.4% in female patients.