Laparoskopik kolesistektomi uygulanacak obez hastalarda tidal volüm seçiminde zorlu vital kapasite (FVC) ve tahmini hesaplanan vücut ağırlığı (TVA) kullanımının karşılaştırılması
Obesity to be applied laparoscopic cholecystectomy comparison of use predicted body weight (TVA) andforced vital capacity in tidal volume selection in patients
  1. Tez No: 726302
  2. Yazar: MÜRÜVVET TAŞKIR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY ÇAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Mekanik olarak ventile edilen hastalarda tidal volümün doğru seçimi çok önemlidir. Tidal volüm ve akciğer hasarına ilişkin yapılan çalışmalarda uygulanacak tidal volümlerin belirlenmesinde seçilen ortak yöntem hastanın vücut ağırlığının (gerçek, tahmin edilen veya ideal) kullanılmasıdır. Ağırlık ve/veya boy gibi standart ölçümlere güvenmek yerine ölçülen akciğer parametrelerine dayalı tidal volüm seçimini kişiselleştirmek, hastalarda daha güvenli bir mekanik ventilasyon stratejisi olabilir. Özellikle zorlu vital kapasite (FVC) gibi ölçümler, optimal tidal hacmin belirlenmesine yardımcı olmak için çok uygun olabilir. Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi için genel anestezi uygulanan obez hastalarda mekanik ventilasyon sırasında optimal tidal volümün belirlenmesinde tahmini vücut ağırlığı ile zorlu vital kapasiteli hesaplamaların akciğer mekanikleri ve oksijenasyon üzerine etkileri arasında fark olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya elektif koşullarda laparoskopik kolesistektomi uygulanacak 18-65 yaş arası, ASAI-III, BKİ≥30 kg/m2 olan ve preoperatif dönemde solunum fonksiyon testi uygulanmış 70 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Tidal volüm hesabında iki ayrı yöntem kullanıldı. Birinci gruptaki hastalarda (n=35) mekanik ventilasyon için tidal volüm hesabı tahmini vücut ağırlığı esas alınarak hesaplandı (Grup TVA). Bu hesaplamada tidal volüm= tahmini vücut ağırlığı × 6 ml formülü kullanıldı. İkinci gruptaki hastalarda (n=35) ise FVC esasına göre tidal volüm hesabı yapıldı (Grup FVC). Bu hesaplamada tidal volüm= FVC/8 formülü kullanıldı. Tüm hastalarda kalp hızı, kan basıncı ve SPO2, plato basıncı (P plato), dakika volümü (MV), ET CO2 ve driving pressure(sürücü basınç) değerleri değerlendirildi. Bulgular: Grup TVA ve Grup FVC'de bulunan hastaların demografik özellikleri benzerdi. Ortalama tidal volüm, Grup FVC'de 387,36±100,27 ml, Grup TVA'da 313,83±42,67 ml idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Correct selection of tidal volume is very important in mechanically ventilated patients. The common method chosen to determine the tidal volumes to be applied in studies on tidal volume and lung damage is to use the patient's body weight (actual, estimated, or ideal). Personalizing tidal volume selection based on measured lung parameters rather than relying on standard measurements such as weight and/or height may be a safer mechanical ventilation strategy for patients. In particular, measurements such as forced vital capacity (FVC) can be well suited to help determine optimal tidal volume. In this study, it was aimed to investigate whether there is a difference between the effects of estimated body weight and forced vital capacity calculations on lung mechanics and oxygenation in determining optimal tidal volume during mechanical ventilation in obese patients who underwent general anesthesia for laparoscopic cholecystectomy. Materials and Methods: Seventy patients, aged 18-65 years, ASAI-III, BMI ≥30 kg/m2, who underwent laparoscopic cholecystectomy, and who underwent pulmonary function test in the preoperative period were included in the study. The patients were randomly divided into two groups. Two different methods were used in tidal volume calculation. Tidal volume for mechanical ventilation was calculated based on estimated body weight in patients in the first group (n=35) (Group TVA). In this calculation, the formula tidal volume = estimated body weight × 6 ml was used. In patients in Group 2 (n=35), tidal volume was calculated on the basis of FVC (Group FVC). Tidal volume = FVC/8 formula was used in this calculation. Heart rate, blood pressure and SPO2, plateau pressure (P plateau), minute volume (MV), ET CO2 and driving pressure were evaluated in all patients. Results: The demographic characteristics of the patients in Group TVA and Group FVC were similar. The mean tidal volume was 387.36±100.27 ml in Group FVC and 313.83±42.67 ml in Group TVA.