IOS ve Android işletim sistemlerinde keman eğitimi için yazılmış mobil uygulamaların içerikleri açısından incelenmesi
Content examination of mobile application softwares developed for violin training on IOS and Android operatings systems
- Tez No: 726300
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
21. yüzyılın gelişen teknolojisiyle eğitim alanında etkisini göstererek mobil öğrenme kavramını eğitim literatürüne kazandıran ve korona virüs salgının etkisiyle kısıtlanan eğitimin sürdürülebilirliğini sağlayacak teknolojik materyallerden olan mobil cihazların ve bu cihazlar aracılığıyla kullanılan mobil uygulamaların önemi artmıştır. Bu araştırma, keman çalmayı öğrenmek, keman çalma becerilerini geliştirmek, bireysel çalışmalarını verimli hale getirmek isteyen kullanıcılar ve derse yardımcı materyal olarak mobil uygulamaları kullanmak isteyen öğretmenler için keman eğitimi mobil uygulamalarının bu doğrultudaki amaç ve hedeflere yönelik olarak içeriklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Ios ve Android işletim sistemlerinde yazılmış keman eğitimi mobil uygulamalarının teknik özellikleri, metot ve eser içerikleri, keman eğitimindeki kazanımları açısından içerikleri betimsel tarama modeliyle incelenerek elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, örneklemde belirtilen“MyOngaku Volume 1”“MyOngaku Volume 2”ve“Trala: Learn Violin”keman eğitimi mobil uygulamalarınınbaşlangıç düzeyde keman çalmayı öğrenmek, keman çalma becerilerini geliştirmek, bireysel çalışmalarını verimli hale getirmek isteyen kullanıcılar için ve derse yardımcı materyal olarak kullanılması için teknik özellikleri, metot ve eser içerikleri ve keman eğitimindeki kazanımları açısından uygun oldukları,“Violy”keman eğitimi mobil uygulamasının ise bireysel çalışmalarını verimli hale getirmek isteyen kullanıcılar için ve derse yardımcı materyal olarak kullanılması için teknik özellikleri, metot ve eser içerikleri açısından uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of mobile devices and the mobile applications, which introduced the concept of mobile learning to the education literature by becoming prominent in the field of education with the technological developments in the 21st century and provided sustainability in education that was restricted by the coronavirus pandemic, have increased. The purpose of this study is to examine the content of mobile applications for learning violin for users who wish to learn to play the violin, improve their violin skills, and make their individual practices more productive, and for teachers who wish to use mobile applications as instructional materials. For this purpose, the technical features, methods, and violin pieces of mobile applications for learning violin in iOS and Android operating systems and their contents in terms of helping users reach their targets in their violin education have been examined using the descriptive model and the results have been analyzed using content analysis. As a result of the research, it was found that“MyOngaku Volume 1”“MyOngaku Volume 2”and“Trala: Learn Violin”applications are suitable in terms of technical features, methods, and violin pieces for users who wish to learn how to play the violin at the beginner level, improve their violin skills, and make their individual practices more productive and for teachers who wish to use them as instructional materials, and“Violy”application on the other hand, is suitable in terms of technical features, methods, and violin pieces for userswho wish to make their individual practices more productive and for using as instructional materials.