Nötrofil-lenfosit ve platelet-lenfosit oranlarının sezaryen sonrası gelişen insizyon yeri enfeksiyonunda prediktif rolü
The predictive role of neutrophil-lymphocyte and platelet-lymphocyte ratios in incision infection developed after caesarean section
  1. Tez No: 726303
  2. Yazar: İREM TERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sezaryen ile ilişkili en yaygın komplikasyonlardan biri %3-15 prevalansı ile cerrahi alan enfeksiyonudur. Sezaryen sonrası cerrahi alan enfeksiyonu; önemli maternal morbiditeye, hastanede kalış süresinin uzamasına, yeniden kabule ve maliyete neden olabileceğinden erken tanı ve tedavisi önemlidir. Bu çalışmada amaç, sezaryen olan hastaların insizyon yeri enfeksiyonu ile preoperatif ve postoperatif bakılan Nötrofil-Lenfosit ve Platelet-Lenfosit Oranları'nın prediktif rolünü belirlemektir. Materyal Metot: Retrospektif kesitsel olan bu çalışma, 01.01.2008-01.06.2021 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde sezaryen olan 212'si kesi yeri enfeksiyonu gelişen ve 212'si gelişmeyen üzere toplam 424 hasta üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmadaki hastaların preoperatif ve postoperatif bakılmış olan tam kan sayımındaki nötrofil-lenfosit ve platelet-lenfosit oranının kesi yeri enfeksiyonu ile ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 424 hastanın 212 tanesi (%50) kesi yeri enfeksiyonu gelişen, 212 tanesi (%50) gelişmeyen idi. Çalışmaya katılan olguların yaşlarının ortalama ± standart sapması değeri(minimum-maksimum) 27,27±5,40(18-44) yıl olarak saptandı. Hastaların ortalama gebelik haftası 39,04±1,30; gravidası 1 ile 8 arasında olup ortanca 2 ve paritesi 1 ile 5 arasında olup ortanca 2 idi. Sezaryen endikasyonları en sık 221(%52,1) geçirilmiş sezaryen olmak üzere sıklık sırasına göre 81(%19,1) CPD, 59(%13,9) ilerlemeyen eylem, 49(%11,6) prezentasyon anomalisi, 7(%1,7) çoğul gebelik, 6(%1,4) fetal anomali ve en az ise 1(%0,2) CYBH olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most common complications associated with cesarean section is surgical site infection with a prevalence of 3-15%. Surgical site infection after cesarean section, early diagnosis and treatment are important because those can cause significant maternal morbidity, prolonged hospital stay, readmission, and cost. The aim of this study is to determine the predictive role of incision site infection and preoperative and postoperative Neutrophil-Lymphocyte and Platelet-Lymphocyte Ratios in patients with cesarean section. Material and method: This retrospective cross-sectional study was conducted on a total of 424 patients, 212 of whom developed incision site infection and 212 did not, who underwent cesarean section in the Gynecology and Obstetrics Clinic of Dr. Sami Ulus Maternity and Child Health and Disease Training and Research Hospital in between 01.01.2008 and 01.06.2021. The relationship between neutrophil-lymphocyte and platelet-lymphocyte ratio in the preoperative and postoperative complete blood count of the patients in the study and incision site infection was investigated. Results: Of the 424 patients included in the study, 212 (50%) had incision site infection and 212 (50%) did not. The mean ± standard deviation (minimum-maximum) age of the subjects participating in the study was 27.27±5.40(18-44) years. The mean gestational week of the patients was 39.04±1.30; gravida was between 1 and 8 with a median of 2 and parity between 1 and 5 with a median of 2. The most common indications for cesarean section were 221 (52.1%) previous cesarean section, in order of frequency 81 (19.1%) CPD, 59 (13.9%) non-progressive labor, 49 (11.6%) presentation anomalies, 7(%) 1.7) multiple pregnancies, 6 (1.4%) fetal anomalies and at least 1 (0.2%) STD were detected.