Çocukluk çağındaki hipermetropik ekzotoropyada refraktif değerin, akomodatif kapasiteye göre verilen negatif lenslerin ve bilgisayar oyun egzersizlerinin prognoza etkisi
The effect of refractive value, negative lenses given according to accomodative capacity and computer gaming exercises on prognosis in hypermetropic exotoropia in childhood age
  1. Tez No: 726324
  2. Yazar: BİLAL TALHA KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SOMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Hipermetropik refraktif kusuru bulunan intermittan ekzotropya hastalarında akomodatif kapasiteye göre verilen miyopik overkoreksiyon lenslerin ve bilgisayar oyunu ile yapılan füzyonel egzersizlerin, kayma prognozu üzerine olan etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Ankara SUAM Göz Hastalıkları Şaşılık Biriminde Ocak 2000-Aralık 2020 tarihleri arasında, sferik eşdeğeri +0.75 D ve üzeri hipermetropik refraktif kusuru olan 157 intermittan ekzotropya tanılı hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Her hastaya, siklopilejin sonrası yapılan skiaskopi değerinden -0.50 D'lik düşüşler yapılarak dinamik retinokopiye göre akomodasyonun korunduğu en düşük hipermetrop/en yüksek miyop gözlük reçete edildi. Füzyonel kontrolü güçlendirmek amacıyla günde 2 saat yakın mesafeden bilgisayar/tablet/cep telefonu ile oyun oynamaları ev ödevi olarak verildi. Akomodasyon, kayma açısı, kayma kontrolü, stereopsis başta olmak üzere tüm şaşılık muayeneleri 6 ayda bir tekrarlandı. Ekzotropya füzyonel kontrolü 'iyi-orta-kötü' olarak sınıflandırıldı. İlk muayeneye göre ≥5PD kayma açısında azalma veya kontrol durumunda ilerleme 'iyileşme'; ≥5PD kayma açısında artma veya kontrol durumunda gerileme 'dekompanzasyon' olarak değerlendirildi. Dekompanze olan olgulara cerrahi uygulandı. Cerrahi sonrası ≤10 PD ekzoforya olması 'cerrahi başarı' kriteri olarak belirlendi. Tedavinin etkinliği her muayenede ve yapılan son muayenede değerlendirildi. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 programı kullanılarak yapıldı. Tüm istatistiksel hesaplamalar, %95 güven aralığında
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It is aimed to show the effect of myopic overcorrection lenses according to the accommodative capacity given and fusional exercises performed with computer games on the prognosis of intermittent exotropia with hyperopia refractive error. MATERIALS-METHODS: We conducted a retrospective review of the medical records of 157 subjects who diagnosis of intermittent exotropia with a spherical equivalent of +0.75 D or more hyperopia refractive error, between January 2000 and December 2020 in Ankara SUAM Ophtalmology Department. Each patient was prescribed the lowest hyperopia/highest myopic eyeglasses in which accommodation was preserved compared to dynamic retinoscopy by making -0.50 D reductions from the skiascopy value performed after cyclopilegia. In order to improve fusional control, playing games with a computer/tablet/mobile phone at close range for 2 hours a day was given as homework. All strabismus examinations, especially accommodation, exotropia angle, exotropia control, stereopsis, were repeated every 6 months. Fusional control of exotropia was classified as 'good-moderate-poor'. Improvement was defined as a minimum of 5 PD of improvement in the exotropia or an improvement in the control of an intermittent exotropia. Conversely, worsening of exotropia was defined as an increase of 5 PD or more or a decreased control of an intermittent exotropia. Surgery was performed in decompensated cases. Having ≤10 PD exophoria after surgery was determined as the criterion of 'surgical success'. The efficacy of the treatment was evaluated at each examination and at the last examination. Statistical analysis was performed using the SPSS 22.0 program.