Non-endometrioid tip endometrium kanserinde lenf nodu tutulumunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting lymph node involvement in non-endometrioid type endometrium cancer
- Tez No: 726327
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Non-endometrioid tip endometrium kanserinde lenf nodu tutulumunu etkileyen faktörlerin incelenmesi Materyal ve Metod: 2010 Ocak – 2020 Haziran tarihleri arasında, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum EAH Jinekolojik Onkoloji Kliniği ve Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Onkoloji Kliniği' nde non-endometrioid tip endometrium kanser tanılı 170 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların tamamına total abdominal histerektomi ve bilateral salpingo-ooforektomi ile birlikte lenf nodu disseksiyonunu içeren evreleme cerrahisi yapılmıştı. Postoperatif patoloji raporlarına ve hasta dosyalarına bakılarak histolojik tip, tümör boyutu, myometrial invazyon derinliği, peritoneal sitoloji durumu, adneksiyal tutulum, lenfovasküler boşluk tutulumu(LVSI) varlığı, seroza tutulumu, Ca-125 değeri, yaşı, menopozal durumu ile lenf nodu tutulumu arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 60,52±12,96'dır. 17 (%10,0) kişi premenapoz döneminde iken 153 (%90,0) kişi ise postmenapoz dönemindedir. Hastalardaki tümörlerin histolojik tipleri değerlendirildiğinde ise 51'i (%30,0) seröz, 33'ü (%19,4) berrak hücreli (clear cell), 11'i (%6,5) müsinöz, 64'ü (%37,6) miks ve 11'i (%6,5) ise karsinosarkom olarak bulunmuştur. Tümörlerin %58,2'si evre I-II, %41,8'i ise evre III-IV olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the risk factors associated with lymph node involvement in patients with non-endometrioid type endometrial cancer. Materials and Methods: 170 patients with a diagnosis of non-endometrioid type endometrial cancer in Zekai Tahir Burak Training Hospital Gynecologic Oncology Clinic and Gynecologic Oncology Clinic of Ankara City Hospital were reviewed retrospectively in between January 2010 and June 2020. Staging surgery including total abdominal hysterectomy and bilateral salpingo-oophorectomy combined with pelvic and paraaortic lymph node dissection was performed in all patients. The relationship between histological type, tumor size, depth of myometrial invasion, peritoneal cytology status, adnexal involvement, presence of LVSI, serosal involvement, Ca-125 value, age, menopausal status, and lymph node involvement were examined based on postoperative pathology reports and patient files retrospectively. Results: The mean age of the patients included in the study were 60.52±12.96 years. While 17(10.0%) people were in the premenopausal period, 153 (90.0%) people were in the postmenopausal period. When the histological types of the tumors were evaluated, 51 (30.0%) were serous, 33 (19.4%) were clear cell, 11 (6.5%) were mucinous, 64 (37.6%) were mixed and 11(6.5%) were found to be carcinosarcoma. 58.2% of the tumors were found as stage I-II, and 41.8% as stage III-IV.