HPV aşılarında 0-18 yaş çocuk sahibi ebeveynlerin bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviors of parents towards HPV vaccines, who are having children aged between 0-18 years
  1. Tez No: 726328
  2. Yazar: SEDA ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada morbidite ve mortalite oranları açısından etkinliğini hala sürdüren serviks kanserinin etyolojisinde %70 HPV enfeksiyonu rol almaktadır. Enfeksiyondan korunmada en önemli konulardan biri de kuşkusuz aşılamadır. Amacımız, ebeveynlerin HPV enfeksiyonu ve aşısını duyma oranlarını, duyma kaynaklarını, farkındalıklarını, bilgi düzeylerini, aşıyı çocuklarına yaptırıp yaptırmayacaklarını ve bunu etkileyen faktörleri sorgulamak ve sonuçları mevcut çalışmalarla kıyaslamak, çalışmalara ışık tutmak ve ebeveynlerin farkındalığını artırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Etik kurul onayı ve gerekli izinler sonrasında 15.10.2021-15.12.2021 tarihleri arasında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde yürütülmüştür. Bu polikliniklere başvuran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 390 kişi çalışmamıza katılmıştır. Çalışmada katılımcılara sosyo demografik özelliklerini, HPV enfeksiyonu ve aşısı konusundaki bilgi düzeylerini ve tutumlarını değerlendiren 37 soruluk anket yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: HPV infection plays role in the etiology of cervical cancer with a rate of 70%, which is still effective in terms of morbidity and mortality rates all over the world. Undoubtedly, one of the most important topics in protection against infection is vaccination. Our aim is to question parents' rates of hearing about HPV infection and its vaccine, their hearing resources, their awareness, their knowledge levels, whether they will have their children vaccinated and the factors affecting their decision, to compare the results with existing studies, to shed light on future studies and to increase parents' awareness. Materials and Methods: Our research was conducted as a descriptive, crosssectional study. It was carried out in Ankara Keçiören Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between the dates 15.10.2021 - 15.12.2021 after ethics committee approval and necessary permissions. A total of 390 people who reported to these outpatient clinics and met the inclusion criteria participated in our study. In the study, a 37-question survey evaluating the sociodemographic characteristics, knowledge levels and attitudes towards HPV infection and the vaccine was carried out as a part of a face to face conversation. For the analysis of data SPSS 22.0 statistics package program was used.