Kök hücre nakli hazırlık rejim protokolünde total vücut ışınlaması (total body ırradiation=TBI) yer alan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with total body irradiation (TBI) in the stem cell transplant preparation regime protocol
- Tez No: 726329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKTAŞ KAYA, DOÇ. DR. EBRU KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş-amaç:Tüm vücut ışınlaması (TBI) tarihsel olarak başka hastalıklarda da kullanılmış olsa da günümüzde hematopoetik kök hücre naklinin(Hematopoeticstemcelltransplantation/HSCT)'nin ana komponentlerinden biri olarak kalmaya devam etmektedir. Merkezimiz de HSCT konusunda Türkiye'nin sayılı merkezlerinden biri olarak kabul görmektedir. Bu çalışmadaki amacımız: hematolojik kök hücre naklinde yaygın kullanılan ve her merkezde yapılamayan TBI ışınlamasının; GVHD (Graftversushostdisease=hastalığı)'deki etkinliği, genel sağkalım (GS), hastalıksız sağkalım (HS), nötrofilengrafman (NE), plateletengrafman (PE) sürelerine etkisi ve yan etkilerin araştırılmasıyla kliniğimiz sonuçlarının literatürle kıyaslanmasıdır. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza 01.01.2014-01.12.2020 tarihleri arasında nakil hazırlık sürecinde TBI kullanılarak HSCT yapılmış 109 hasta dahil edildi.Hastalara ait demografik veriler, performans skorları, hastalık türleri, daha önce aldıkları tedaviler, nakil öncesi hazırlama rejimleri, nakil tarihleri, TBI tarihleri, TBI dozları, GVHD gelişme durumları, tedavi sırasındaki yan etkiler, son kontrol zamanları, nüks durumları, tarihleri ve nüks durumunda yapılan tedaviler, son kontrol durumları ve gerçekleştiyse ölüm tarihleri hasta dosyalarından ve hastane veri tabanından taranarak toplandı. VerilerinanaliziIBMSPSSStatistics25.0(IBMCorporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Whiletotal body irradiation (TBI) has historicallybeenused in otherdiseases, it remainsone of the main components of hematopoieticstemcelltransplantation (HSCT) today. Ourcenter is alsoto be accepted as one of thefewcenters in Turkeyfor HSCT. Ouraim in thisstudy: TBI irradiation, which is widelyused in hematologicalstemcelltransplantationandcannot be performed in everycenter; Theaim of thisstudy is tocomparetheresults of ourclinicwiththeliteraturebyinvestigatingitseffect on GVHD (Graftversushostdisease), overallsurvival (OS), disease-freesurvival (DFS), neutrophilengraftment (NE),plateletengraftment (PE) timesandsideeffects. Material-Method:Ourstudyincluded 109 patientswhounderwent HSCT using TBI duringthetransplantationpreparationperiodbetween 01.01.2014 and 01.12.2020. Demographicdata of patients, performancescores, diseasetypes, previoustreatments, pre-transplantpreparationregimens, transplantdates, TBI dates, TBI doses, GVHD developmentstatus, sideeffectsduringtreatment, lastcontroltimes, relapsestatus, relapsdates,relapsetreatments, lastcontrolstatus, anddeathdates,werecollectedfrompatientfilesandhospitaldatabase. Analysis of thedatawasmade in IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) package program.