The rest difference problem in round-robin tournaments
Lig usulü turnuvalarda dinlenme süresi farkı problemi
- Tez No: 726362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÇAVDAROĞLU, DOÇ. DR. SABRİ TANKUT ATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Adillik, turnuva çizelgelerinin tasarlanmasında dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. İki takımın karşılaştığı bir maçta, müsabakadan önce takımların aynı süre dinlenmelerini sağlamak adil bir çizelge için gereklidir. Bu çalışmada lig usulü turnuvalarda herbir maçtaki takım çiftinin bir önceki maçlarından beri dinlendikleri süreler arasındaki farkı azaltan (mümkünse ortadan kaldıran) turnuva çizelgelerinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Çalışmada önerilen dinlenme süresi farkı problemi, turnuva boyunca oluşan dinlenme süresi farklarının toplamını en aza indirecek şekilde her maçın hangi turda ve hangi maç gününde oynanacağını belirleyen bir maç takvimi oluşturmaktadır. Problemin çözümü için bir karma tamsayılı programlama formülasyonu geliştirilmiş ve bir mat-sezgisel algoritması sunulmuştur. Ayrıca, problemin bazı özel durumları için polinom zamanlı bir kesin algoritma geliştirilmiştir. Eğer takım sayısı 2'nin pozitif tamsayı kuvvetiyse ve her maç günündeki oyun sayısı çift ise, bu algoritma toplam dinlenme süresi farkı sıfır olan maç takvimleri üretebilmektedir. Çalışmada ayrıca bazı maç günlerine tek maç atanması gereken problem örnekleri için teorik çıkarımlar verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fairness is a key consideration in designing tournament schedules. When two teams play against each other, it is only fair to let them rest the same amount of time before their game. In this study, we aim to reduce, if not eliminate, the difference between the rest durations of opposing teams in each game of a round-robin tournament. The rest difference problem proposed in this study constructs a timetable that determines both the round and the matchday of each game such that the total rest difference throughout the tournament is minimized. We provide a mixed-integer programming formulation and a matheuristic algorithm that solve the problem. Moreover, we develop a polynomial-time exact algorithm for some special cases of the problem. This algorithm finds optimal schedules with zero total rest difference when the number of teams is a positive-integer power of 2 and the number of games in each day is even. Some theoretical results regarding tournaments with one-game matchdays are also provided.