Bahçeşehir Üniversitesi lisans öğrencilerinin sürdürülebilir beslenme hakkındaki davranışları ve bilgi düzeyleri ile besin tercihleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between knowledge and behaviors on sustainable nutrition with food preferences of Bahçeşehir University undergraduate students
  1. Tez No: 726372
  2. Yazar: ŞEVVAL ENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürdürülebilir beslenmeye olan ilgi, nüfus artışı ve iklim değişikliklerinin doğal kaynaklarımız üzerinde oluşturduğu tehdit yüzünden artmaktadır. Bu çalışma, Bahçeşehir Üniversitesinde lisans düzeyinde eğitimine devam eden öğrencilerin sürdürülebilir beslenme hakkındaki davranışlarının ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi ile bunların besin tercihleri üzerindeki ilişkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Mayıs 2021-Aralık 2021 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesinde lisans düzeyinde eğitimine devam eden yaşları 18 ile 35 yıl arasında değişen, 268'i kadın 87'si erkek olmak üzere toplam 355 kişi çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, besin seçimi testi, sürdürülebilir beslenme ile ilişkili davranışlar ve sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyi veri formu online anket yöntemi ile toplanmıştır. Öğrencilerin yüzde 49.3'ünün daha önceden sürdürülebilir beslenme terimini duyduğu saptanmıştır. Sürdürülebilir beslenme ile ilişkili davranış puan ortalaması 95 üzerinden 66.09±13.19, sürdürülebilir beslenme bilgi puan ortalaması 105 üzerinden 82.58±8.59 olarak bulunmuştur. Sürdürülebilir beslenme bilgi puanı arttıkça, sürdürülebilir beslenme ile ilişkili davranış puanının arttığı saptanmıştır. Sürdürülebilir beslenme ile ilişkili davranış puanının, besin seçiminde sağlık, ruh hali, doğal içerik, ağırlık kontrolü ve etik endişe alt boyutları, sürdürülebilir beslenme bilgi puanının kolaylık, fiyat, ağırlık kontrolü alt boyutları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyi ve davranışlarını anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Interest in sustainable nutrition is increasing due to population growth and the threat that climate change poses to our natural resources. This study was planned to evaluate the behaviors and knowledge levels of undergraduate students at Bahçeşehir University about sustainable nutrition and to examine their relationship on food preferences. Between May 2021 and December 2021, a total of 355 students, 268 women and 87 men, aged between 18 and 35 years, continuing their undergraduate education at Bahçeşehir University, participated in the study. An online questionnaire method was used to obtain the general information of students, the food choice test, sustainable nutrition-related behaviors and sustainable nutrition knowledge level data form. It was determined that 49.3 percent of the students had heard the term sustainable nutrition before. Sustainable nutrition-related behavior score average was 66.09±13.19 out of 95, and sustainable nutrition knowledge score average was 82.58±8.59 out of 105. It was found that as the sustainable nutrition knowledge score increased, the behavior score related to sustainable nutrition increased. It was found that the behavioral score associated with sustainable nutrition was effective on the sub-dimensions of health, mood, natural content, weight control and ethical concern in food selection, and the sustainable nutrition knowledge score was effective on the sub-dimensions of convenience, price, and weight control. As a result, more studies are needed to understand the level of sustainable nutrition knowledge and behaviours.