Beton ve asfalt atığı içeren kolemanit katkılı harçların mekanik ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical and physical properties of colemanite mortars containing concrete and asphalt waste
- Tez No: 726373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHCET DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan beton veya harçların yaklaşık %70-75'ini agrega oluşturmaktadır. Geri Dönüştürülmüş Agrega (GDA) doğal ham madde tüketimini, çevre kirliliğini ve enerji kullanımını azaltarak maliyeti düşürmektedir. Geri Dönüştürülmüş Beton Atığı (GDBA) ve Geri Dönüştürülmüş Asfalt Atığı (GDAA) beton veya harçlarda agrega yerine belirli oranlarda yer değiştirilerek kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında, GDBA ve GDAA içeren Kolemanit (K) katkılı harçların mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar için üretilen harç numunelerinde bağlayıcı olarak CEM I 42.5/R tipi Portland Çimentosu, agrega olarak ise 0-4 mm boyutlarında kırma kum, GDBA ve GDAA kullanılmıştır. Kırma kum ile ağırlıkça %25, %50, %75 ve %100 oranlarında GDBA ve GDAA, çimento ile ağırlıkça %1, %2 ve %3 oranlarında K ikame edilerek karışıma dahil edilmiştir. Üretilen 40x40x160mm boyutlarındaki numunelere 7., 28. ve 90. günde eğilme ve basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, su emme, porozite ve elektriksel özdirenç deneyi yapılmıştır. 71x71x71mm boyutlarında üretilen numunelere ise 28. ve 90. günde aşınma deneyi yapılmıştır. GDAA içeren numunelerin GDBA içeren numunelerden daha düşük porozite ve su emme yüzdelerine sahip olduğu, GDBA ve GDAA kullanımı ile K0 (referans) numunesine göre ultrases geçiş hızı değerlerinin azaldığı, eğilme dayanımının %45 ve basınç dayanımının %25 oranında azalma gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aggregate constitutes approximately 70-75% of the concrete or mortars commonly used in the construction industry. Recycled Aggregate (RA) reduces costs by reducing natural raw material consumption, environmental pollution and energy use. Recycled Concrete Waste (RCW) and Recycled Asphalt Waste (RAW) are used in concrete or mortars by replacing aggregate in certain proportions. In this study, the mechanical and physical properties of Colemanite (C) added mortars containing RCW and RAW were investigated. CEM I 42.5/R type Portland Cement was used as the binder in the mortar samples produced for the experimental studies, and 0-4 mm crushed sand, RCW and RAW were used as the aggregate. Crushed sand, RCW and RAW at the ratios of 25%, 50%, 75% and 100% by weight, and C at the ratios of 1%, 2% and 3% by weight, were included in the mixture by replacing cement. Flexure and compressive strength, ultrasonic pulse velocity, water absorption, porosity and electrical resistivity experiments were performed on the samples produced in the dimensions of 40x40x160mm on the 7th, 28th and 90th days. The samples produced in 71x71x71mm dimensions were subjected to abrasion tests on the 28th and 90th days. It was found that the samples containing RAW had lower porosity and water absorption percentages than the samples containing RCW, and the ultrasound transmission rate values decreased with the use of RCW and RAW compared to the C0 (reference) sample. It was determined that the bending strength decreased by 45% and the compressive strength by 25%