Mutluluk düzeyinin kişilik özellikleri, dini yönelim biçimi ve demografik özelliklerle ilişkisi
The relationship between the level of happinessand personality traits, religious orientation anddemographic characteristics
- Tez No: 726415
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı mutluluk düzeyinin kişilik özellikleri, dini yönelim biçimi ve demografik özelliklerle ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi 274 psikoloji lisans ve yüksek lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Olasılığa dayanmayan, amaca yönelik bir örneklem alınmıştır. Katılımcılara“Büyük Beş-50 Kişilik Testi”,“Oxford Mutluluk Ölçeği”,“Dini Yönelim Ölçeği”ve demografik form uygulanmıştır. Uygulama sonrasında dine yönelim ile mutluluk arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Gelir düzeyi, bir işte çalışma ve yaş değişkeni ile mutluluk arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kişilik özelliklerinin dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, nevrotiklik ve deneyime açıklık alt boyutları, mutluluk ile anlamlı bir ilişki içerisinde bulunmuştur. Araştırma sonuçları üniversite öğrencilerinin burs imkanları, yarı zamanlı işe girmeleri gibi ekonomik refahını arttıracak önlemlerin, sosyalleşmenin artmasını sağlayacak etkinliklerin mutluluk düzeyini arttırabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of happiness and personality traits, religious orientation and demographic characteristics. The sample of the study consists of 274 psychology undergraduate and graduate students. Purposive sampling was used.“Big Five-50 Personality”,“Oxford Happiness Scale”,“Religious Orientation Scale”and demografic form were applied to the participants. There was no significant relationship between religion orientation and happiness. Income level, employment and age were found to be significantly positive correlated with happiness. The subdimensions of personality characteristics extraversion, compliance, responsibility, neuroticism and the sub-dimensions of openness to experience were found to be significantly correlated with happiness. The results of the study suggest that precautions to increase the economic prosperity of the university students like getting scholarship and having part-time job opportunities, and also activities increasing socialization may increase happiness level.