Yetişkin bireylerde mutluluk korkusunun aleksitimi, depresyon, kişilik özellikleri ile ilişkisi
The relationship between the fear of happiness with alexithymia, depression, personality traits in adults
- Tez No: 725144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı; yetişkin bireylerde mutluluk korkusunun aleksitimi, depresyon ve kişilik özellikleri ile ilişkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini 21-55 yaş yetişkin bireyler oluşturmakla beraber örneklem ise bu evrenden rastgele olmayan örnekleme tekniklerinden uygun (kolaylı) örnekleme tekniği ile seçilen 385 gönüllü oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“ Mutluluk Korkusu Ölçeği (MKÖ)”,“Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20)”,“Beck Depresyon Envanteri (BDE)”ve“Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi (HBBKT)”kullanılmıştır. Araştırmada Bağımsız İki Örneklem T-test, One Way Anova, Kruskal Wallis-h, Mann Whitney-u fark analizleri, Pearson Korelasyon ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Analizler alfa=0.05 düzeyinde incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yetişkin bireylerde mutluluk korkusunun aleksitimi, depresyon ve kişilik özellikleri ile arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aynı zamanda aleksitimi ve depresyon, aleksitimi ve kişilik özellikleri arasında da anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların mutluluk korkusu düzeyinin; cinsiyet, gelir durumu ve anne eğitim düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği görülmüştür. Aleksitimi, depresyon ve kişilik özelliklerinin mutluluk korkusunun yordayıcıları olduğu bulgusuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the fear of happiness with alexithymia, depression, personality traits in adults. For this purpose, the population of the research is adult individuals aged 21-55. The sample of the study consists of 385 participants selected from this population by convenience sampling method from non-random sampling method. In the study,“Demographic Information Form”,“Fear of Happiness Scale (FHS)”,“Toronto Alexitymia Scale (TAS-20)”and“Beck Depression Inventory (BDI)”and“Quick Big Five Personality Test (QBFPT)”were used as data collection tools. Independent Two Sample T-test, One Way Anova, Kruskal Wallis-h, Mann Whitney-u difference test, Pearson Correlation, Simple Linear Regression Analysis were performed for analysis in the study. Analyzes were analyzed at alpha=0.05 level. According to the research results; It was found that there is a significant relationship between the fear of happiness with alexitymia, depression, personality traits. In the same time It was observed that there was a significant relationship between the alexithmia, the depression and the personality traits. The level of fear of happiness of the participants; It was seen that there was a significant difference according to gender, income status and mother's education level. It has been found that alexithymia, depression and personality traits have a predictive role on fear of happiness.