Üniversite öğrencilerinin beden imgesinin yeme davranışı ve fiziksel aktivite düzeylerine göre incelenmesi
Examination of body image in university students according to eating behavior and physical activity levels
  1. Tez No: 726416
  2. Yazar: NURHAN BÜŞRA NAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin beden imgesini, yeme davranışını ve fiziksel aktivitelerini tespit ederek; beden imgesi, yeme davranışı ve fiziksel aktivitelerinin ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 18-35 yaş arasında 1206 lisans öğrencisi katılmıştır. Katılımcılara 'Bedeni Beğenme Ölçeği' 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form' ve 'Üç Faktörlü Yeme Ölçeği' uygulanmıştır. Verilerin betimsel istatistikleri için; frekans, yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İki grup içeren karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup içeren karşılaştırmalarda varyans analizi testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analizler SPSS 22.0 ve AMOS 21.0 programları yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the body image, eating behavior and physical activities of university students; To examine the relationship between body image, eating behavior and physical activities. 1206 undergraduate students between the ages of 18-35 participated in the study. The 'Body Appreciation Scale', 'International Physical Activity Questionnaire Short Form' and 'Three Factor Eating Scale' were applied to the participants. For descriptive statistics of the data; frequency, percentage distributions, mean and standard deviation were used. Independent samples t-test was used for comparisons involving two groups, and analysis of variance test was used for comparisons involving three or more groups. Relationships between variables were examined by pearson correlation analysis. Analyzes were carried out with the help of SPSS 22.0 and AMOS 21.0 programs.