KOAH hastalarında telerehabilitasyonla uygulanan kare-adım ve kuvvetlendirme egzersizinin kognitif fonksiyonlar, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of square-step and strengthening exercise applied with telerehabilitation on cognitive functions, balance, and quality of life in COPD patients
  1. Tez No: 726460
  2. Yazar: ALP ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, KOAH'lı bireylerde telerehabilitasyonla uygulanan kare-adım (KAE) ve kuvvetlendirme egzersizinin (KE) kognitif fonksiyonlar, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 34 KOAH'lı birey dahil edildi ve randomize olarak KAE grubu (n=17) ve KE grubu (n=17) olmak üzere iki gruba ayrıldı. KAE grubuna, 8 hafta boyunca telerehabilitasyonla haftada 3 gün, 10 dakika (dk) ısınma egzersizi, kombine solunum egzersizi, 30 dk KAE ve 10 dk soğuma egzersizi uygulandı. KE grubuna, telerehabilitasyonla 8 hafta boyunca haftada 3 gün, 10 dk ısınma egzersizi, kombine solunum egzersizi, 30-dk kuvvetlendirme eğitimi ve 10 dk soğuma egzersizi uygulandı. Bireylerin spirometre ile solunum fonksiyon testi, modifiye Medical Research Council ile dispneleri, KOAH Değerlendirme Testi ile KOAH'tan etkilenimleri, modifiye Charlson Komorbidite indeksi ile komorbiditeleri, Mini Mental Durum Testi ve Montreal Kognitif Değerlendirme Anketi (MoCA) ile kognitif fonksiyonları, Biodex ve BESTest ile dengeleri ve St.George Solunum Anketi (SGRQ) ile yaşam kaliteleri değerlendirildi. Çalışma sonucunda, KAE grubunda; eğitim öncesi ve sonrası, Biodex, BESTest, MoCA, SGRQ değerlerinde anlamlı farklılık (p0.05). Sonuç olarak, telerehabilitasyonla uygulanan KAE statik ve dinamik denge fonksiyonları üzerine, ve KE'nin kas kuvveti üzerine daha etkili olduğu yaşam kalitesi ve kognitif fonksiyonlar üzerine her iki egzersizin benzer etkilerinin olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the effects of square-step (SSE) and strengthening exercise (SE) applied with telerehabilitation on cognitive functions, balance and quality of life in individuals with COPD. Thirty-four individuals with COPD were included in the study and were randomly divided into two groups as the SSE group (n=17) and the SE group (n=17). In the SSE group, 3 days a week for 8 weeks, 10-minute (min) warm-up exercise, combined breathing exercise, 30-min SSE, and 10-min cool-down exercise were applied by telerehabilitation. The SE group, 3 days a week for 8 weeks, 10-min warm-up exercise, combined breathing exercise, 30-min strength training, and 10-min cool-down exercise were applied by telerehabilitation. Individuals had pulmonary function test with spirometry, dyspnea with modified Medical Research Council, COPD effects with COPD Evaluation Test, comorbidities with modified Charlson Comorbidity index, cognitive functions with Mini Mental State Test and Montreal Cognitive Assessment Questionnaire (MoCA), balance with Biodex and BESTest balance and quality of life was assessed with the St.George Respiratory Questionnaire (SGRQ). As a result of the study, in the SSE group, there was significant difference in Biodex, BESTest, MoCA, SGRQ values before and after the training (p0.05). As a result, it was found that both exercises had similar effects on static and dynamic balance functions with telerehabilitation, and on quality of life and cognitive functions, where CE was more effective on muscle strength.