Türkiye taekwondo poomsea ve paralimpik milli takım sporcularının COVID-19'a yakalanma kaygısı ve korku düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the anxiety and fear levels of catching COVID-19 of Turkey taekwondo poomsea and paralympic national team athletes
  1. Tez No: 726459
  2. Yazar: ŞEYMA NUR KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılarak pandemi olarak nitelendirilen“Covid-19”salgını tüm dünyda olduğu gibi ülkemizde de görülmüş ve toplumun tüm kesimlerinde kaygı ve korkulara neden olmuştur. Covid-19 salgının yayılmasını önleyebilmek amacıyla çeşitli tedbirler alınmış ve bu durum toplumsal kaygıların ve korku düzeyinin artmasına neden olmuştur. Bu raştırmada da Türkiye taekwondo poomsea ve paralimpik milli takım sporcularının covid-19'a yakalanma kaygısı ve korku düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 15-65 yaş arasıtaekwondo poomsea ve paralimpik milli takım sporcuları oluştururken örneklemi ise basit örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 75 poomsea milli takım sporcusu ve 25 paralimpik milli takım sporcusu olmak üzere toplam 100 sporcu oluşturmaktadır. Taekwondo sporcularına demografik özelliklerin belirlendiğikişisel bilgi formu,Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği veCovid-19 Korkusu Ölçeği uygulanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS paket programına aktarılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde tanimlayıcı değerler sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ile belirtilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmada kategorik değişkenler için Pearson ki kare testi, sürekli değişkenler için T testi ve independet sample test kullanılmıştır. Korelasyon analizleri için Pearson ve Sperman korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmada poomsea milli takım sporcularının %56,0'sının pandemi sürecinde kendilerini riskli grupta görmediklerini ifade ettikleri belirlenirken paralimpik milli takım sporcularının %56'sının ise kendilerini pandemi sürecinde riskli grupta gördükleri; hem poomsea hem de paralimpik milli takım sporcularının covid 19'a yakalanma kaygısı puan ortalamalarının ortalamanın üzerinde olduğu; benzer şekilde her iki gruptaki sporcuların Covid-19 korkusu puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu ve bu iki grubun kaygı ve korku puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; Covid-19'un toplumun tümünde olduğu gibi takewondo sporcularında da bir korku ve kaygı durumunun oluşmasına neden olduğu; korku ve kaygı düzeylerinin sporcuların hem spor yaşantılarında hem de günlük yaşamlarında olumsuz birtakım durumların ortaya çıkmasına neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The“Covid-19”epidemic, which emerged in China and was described as a pandemic by spreading all over the world in a short time, was seen in our country as well as in the whole world and caused anxiety and fears in all segments of society. Various measures have been taken to prevent the spread of the Covid-19 epidemic, and this has led to an increase in social concerns and fear. In this study, it was aimed to examine the relationship between anxiety and fear levels of catching covid-19 in Turkey taekwondo poomsea and paralympic national team athletes. While the population of the research consists of taekwondo poomsea and paralympic national team athletes between the ages of 15-65 in Turkey, the sample consists of a total of 100 athletes, 75 poomsea national team athletes and 25 paralympic national team athletes, who were selected by simple sampling method and participated in the research voluntarily. Personal information form in order to determine demographic characteristics, The New Type of Coronavirus (Covid-19) Anxiety Scale and The Fear of Covid-19 Scalewas applied to taekwondo athletes. The data obtained from the data collection tools were evaluated by transferring them to the SPSS package program. In the statistical analysis of the data, descriptive values are indicated by number, percentage, arithmetic mean, and standard deviation. Pearson chi-square test for categorical variables, T test and independet sample test for continuous variables were used in the comparison between groups. Pearson and Sperman correlation tests were used for correlation analysis. In the study, it was determined that 56.0% of poomsea national team athletes stated that they did not see themselves in the risky group during the pandemic process, while 56% of the paralympic national team athletes considered themselves in the risky group during the pandemic process; the anxiety of catching covid 19 of both poomsea and paralympic national team athletes is above the average; Similarly, it was determined that the mean of the fear of Covid-19 score of the athletes in both groups was moderate, and the mean scores of anxiety and fear of these two groups did not differ statistically significantly. As a result; Covid-19 has caused a state of fear and anxiety in takewondo athletes as well as in the whole society; It can be said that the levels of fear and anxiety cause the emergence of some negative situations both in the sports life and in the daily lives of the athletes.